More

  TAG

  Реџеп Таип Ердоган

  100 години модерна Турција

  Пред сто години, на 29 октомври 1923 година, Мустафа Кемал Ататурк ја прогласи Република Турција, секуларна, прозападна и, за тоа време, демократска држава создадена...

  Ердоган ја поддржа Украина и го најави доаѓањето на Путин

  Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во петокот вечерта се сретна со неговиот украински колега Володимир Зеленски и му изрази целосна поддршка на неговата земја,...

  Пендаровски во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган

  Претседателот Стево Пендаровски, денеска, 3 јуни 2023 година, на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на...

  ВИДЕО- Ројтерс: Ердоган им подели пари на приврзаниците пред гласачкото место

  Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган им подели пари на гласачите пред избирачкото место.Како што пренесува Ројтерс, Ердоган бил снимен како им дели пари на...

  Анкетите го предвидуваа неговиот пад, но Ердоган влегува во вториот круг како фаворит

  Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган влегува во вториот изборен круг в недела како фаворит и сè уште ги држи уздите на власта, спротивно на...

  Зошто Европската Унија всушност го сака Ероган и не сака тој да ја загуби власта?

  Постојат многу причини зошто западните лидери не го сакаат Реџеп Таип Ердоган. За време на своето дваесетгодишно владеење турскиот претседател затвора новинари и опозициски...

  Ердоган закажа парламентарни и претседателски избори за 14 мај

  Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган официјално ги закажа парламентарните и претседателските избори за 14 мај, еден месец пред тие да бидат закажани. Во средата, турската...

  Речиси 20.000 мртви, Ердоган им порача на своите сограѓани: „Брзо ќе добиете станови“

  Спасувачките тимови продолжуваат со потрагата по преживеани во урнатините по разорните земјотреси што ја погодија турско-сириската граница. Бројот на загинати постојано се зголемува и...

  Ердоган им се заканува на западните претставништва поради затворањето на конзулатот: Ќе платите!

  Турскиот претседател Таип Ердоган рече дека западните мисии „ќе платат“ за издавање безбедносни предупредувања и привремено затворање на конзулатите во Турција минатата недела, додека...

  Ердоган: Турција ќе ги нападне курдските милитанти со тенкови и војници

  Турција наскоро ќе ги нападне милитантите со тенкови и војници, изјави во вторникот претседателот Реџеп Таип Ердоган, најавувајќи можна копнена офанзива против курдската милиција...

  Latest news