More

  TAG

  нуклеарно оружје

  Русите повторно им се заканија на Европа и на САД со нуклеарно оружје: „Ако треба да…

  Руската државна телевизија предупреди дека Кремљ ќе ги нападне САД со нуклеарно оружје доколку Украина ја ескалира војната на „нуклеарно ниво“.Рускиот политички коментатор и...

  Русија преместува нуклеарно оружје во близина на границата на Белорусија со НАТО

  Русија ќе го придвижи своето тактичко нуклеарно оружје блиску до западните граници на Белорусија, изјави во неделата рускиот претставник во Минск, веднаш на прагот...

  САД: Нема индикации дека Русија планира да користи нуклеарно оружје

  Американското Министерство за одбрана во саботата соопшти дека нема индикации дека Русија се подготвува да употреби нуклеарно оружје, откако Москва најави распоредување на тактичко...

  Кина повикува на дијалог: Спротивставување на заканата од нуклеарно оружје

  Кинеската влада ги повика Русија и Украина да го обноват дијалогот и да се спротивстават на заканата од нуклеарно оружје, се вели во документ...

  Ново тестирање на нуклеарно оружје во Северна Кореја

  Северна Кореја тестираше „мотор со цврсто гориво со висок потисок“ за да развие ново стратешко оружје под водство на лидерот Ким Џонг Ун, објавија...

  Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е „вистинска и присутна“ закана

  Нуклеарното оружје е „вистинска и присутна“ закана откако Русија ја нападна Украина, изјави во вторникот градоначалникот на Нагасаки, на 77-годишнината од атомското бомбардирање што...

  Поранешен руски министер Козирев: Путин нема намерно да користи нуклеарно оружје

  Поранешниот руски министер за надворешни работи смета дека Путин е рационален и нема да започне нуклеарна војна. Зошто мисли дека Путин нема да користи...

  Latest news