More

  TAG

  бУГАРИЈА

  Бугарите стравуваат од политички хаос по изборите

  Бугарите, кои в недела ќе одат на четвртите избори за помалку од две години, претпоставуваат дека зимава ги чека недостиг поради зголемената инфлација поради...

  Полска и Бугарија до своите граѓани: Веднаш да ја напуштите Русија

  Владите на Полска и Бугарија ги повикуваат своите граѓани кои се уште се во Русија веднаш да ја напуштат земјата. Како што пренесува Гардијан, тоа...

  Милков: Сериозно се подготвуваме за утрешната посета на премиерот на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски на Бугарија,

  Сериозно се подготвуваме за утрешната посета на премиерот на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски на Бугарија, коментира бугарскиот министер за надворешни работи Николај Милков...

  Маричиќ-Со Протоколот што е потпишан минатиот месец, владите имаат обврска во рок од две години откако се постигнати некакви резултати и објавени, да ги...

  Со Протоколот што е потпишан минатиот месец, владите на Северна Македонија и на Бугарија имаат обврска во рок од две години откако ќе бидат...

  Бугарија, Романија, Турција и Абхазија (во Грузија) се меѓу земјите што ќе бидат директно загорозени од радијација доколку дојде до сериозна хаварија во нуклеарната...

  Бугарија, Романија, Турција и Абхазија (во Грузија) се меѓу земјите што ќе бидат директно загорозени од радијација доколку дојде до сериозна хаварија во нуклеарната...

  бугарската позиција е забетонирана во преговарачката рамка!

  Дваесет и шест земји-членки на Европската унија имаат свои позиции во однос на официјалниот јазик на Република Северна Македонија, а Бугарија не може да...

  Румен Радев по трет пат ќе се обиде да додели мандат за нов премиер на Бугарија

  Претседателот на Бугарија Румен Радев денеска ќе има консултации со претставници на пратеничките групи во 47. Народно Собрание, пред да го врачи третиот мандат...

  Франција не го потврдува предлогот лиферуван во медиумите за договорот Бугарија-Македонија

  Француските дипломати во Брисел одбиваат да кажат официјално дали предлогот објавен во бугарските и македонските медиуми е автентичен, јави дописничката на МИА од Брисел. Во...

  Русија ја прекина испораката на гас за Бугарија

  Бугарија ќе добие американски течен природен гас (LNG) од јуни, што ќе и помогне откако рускиот Гаспром го прекина снабдувањето со гас, соопшти владата...

  Љупчо Николовски-Со Бугарија договоривме испорака дополнителни количества на пченица

  Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски на својот фејсбук профил соопшти дека е договорен увоз на пченица и од Бугарија. -„Со мојот колега,...

  Latest news