More

  TAG

  Америка

  Од Норвешка и Шведска, Америка, Италија, до Бразил, ексклузивна и возбудлива програма на 42. Скопски џез фестивал

  Во четврток стартува 42. издание на Скопскиот џез фестивал кој ќе се одржи од 19 до 22 октомври. Грижливо селектираната програма, покрај императивот за одржување на високиот интернационален рејтинг...

  Се повеќе мртви во невремето што ја зафати Америка. Ќе влезе во историјата како „снежна бура 22“

  Силната снежна бура што ја парализираше западната сојузна држава Њујорк за време на божиќниот викенд уби најмалку 27 лица, соопштија во понеделникот локалните власти,...

  Арктичка бура за Божиќ во Америка: Температури до -45, смрзнатини за неколку минути

  Илјадници летови беа откажани откако американските метеоролози вчера предупредија на „потенцијално парализирачки временски услови во централните и источните“ делови на земјата, што би можело...

  Важни дуели на изборите: Американците гласаат за ново свикување на Претставничкиот дом

  Гигант со качулки против суперѕвезда хирург и легенда на американскиот фудбал против свештеник - на 8 ноември Американците ќе гласаат на среднорочни избори за...

  Употребата на марихуана е во пораст кај младите Американци

  Употребата на марихуана кај младите Американци минатата година достигна рекорд, а употребата на халуциногени супстанци е во пораст, покажува неодамнешното истражување. Четириесет и три проценти...

  Америка може да се опише со зборот „АУСУФУТИМАЕХЕА“…(ВИДЕО)

  Американскиот претседател Џо Бајден направи нов гаф, кој може да се опише со зборот „АСУФУТИМАЕХЕА“. Тоа е всушност нејасното брборење кое следеше по неговата...

  Недостигот од формула за млеко за бебиња во САД им донесе профит на производителите

  Големиот недостиг на формула за бебиња во Соединетите држави ја зголеми заработката на производителите поради големата побарувачка и монополите, се вели во новиот извештај.Според...

  Американскиот министер за одбрана: Кина станува поагресивна

  Соединетите држави ќе го направат својот дел за да ги намалат тензиите со Кина и да спречат конфликт, иако Пекинг станува се поагресивен во...

  Путин: Енергетската и прехранбената криза во светот немаат никаква врска со Русија

  Рускиот претседател Владимир Путин повтори дека постапките на Москва немаат никаква врска со енергетската и прехранбената криза во светот и повторно го обвини Западот...

  Пентагон: Кинеските и руските амбиции во вселената претставуваат закана

  Како и на Земјата, Кина и Русија претставуваат најголема закана за американските национални безбедносни интереси во вселената, се вели во новиот извештај објавен во...

  Latest news