More

  Светски медиуми: Ситуацијата на Балканот е „генерално многу кревка“

  spot_img

  Дали Путин со помош на Вучиќ планира да отвори нов фронт на Балканот, прашува таблоидот „Билд“. А швајцарскиот „Ноје цирхер цајтунг“ пишува за најавата дека динарот ќе биде забранет на Косово, пишува ДВ.

  „Можно второ бојно поле во Европа: дали Путин ја планира следната војна ТУКА?“ Под овој бомбастичен наслов, најтиражниот германски весник, таблоидот Билд, на својот портал објавува текст во кој се наведува дека „експертите за Балканот предупредуваат на случувањата во Србија. под претседателот Александар Вучиќ“, пренесува ДВ.

  Воедно, цитирана е тезата која Кети Шнебергер од невладината организација „Виена оди ЕВРОПА“ на нејзина сметка на мрежата Икс:

  „Истата политика на смирување како против Путин ќе доведе до истиот резултат со Вучиќ. Може да се следи чекор по чекор. И никој нема да може да каже дека не се очекувало. На Балканот со помош на Вучиќ и со заглушувачкиот молк на претставниците на ЕУ, Путин ќе создаде второ бојно поле на европско тло пред изборите за Европскиот парламент“, оцени Шнебергер.

  Германскиот весник потоа ги потсетува своите читатели дека во септември 2022 година, на маргините на Генералното собрание на ОН, министрите за надворешни работи на Србија и Русија потпишаа договор за идна соработка – шест месеци по рускиот напад на Украина.

  Ова е „јасен сигнал“, оценува Билд, додавајќи дека Србија се уште не учествува во санкциите на ЕУ против Русија. Се потсетува и дека во мај 2023 година, поранешниот шеф на БИА, Александар Вулин, и министерот за надворешни работи, Ивица Дачиќ, учествуваа на безбедносна конференција во Москва.

  „Експлозивниот“ случај Радојичиќ
  Јаков Девчиќ, шеф на канцеларијата на Фондацијата Конрад Аденауер за Србија и Црна Гора, која е блиска до ЦДУ, ја коментира ситуацијата за Билд. Девчиќ вели: „Во српскиот политички пејсаж има јасни проруски струи. И поранешниот шеф на разузнавачката служба Вулин и Дачиќ застапуваат проруски позиции. Москва знае политички да го иритира Западот“.

  Германскиот весник не потсетува на минатогодишните настани на северот на Косово кога имаше „сериозни судири“ меѓу војниците на КФОР и косовските Срби и кога беа повредени 30 војници на Западната алијанса.

  Ситуацијата ескалираше во септември кога „30 тешко вооружени припадници на српските паравоени формации нападнаа полицајци на северот на Косово, кога беше убиен косовски полицаец, а Вучиќ распореди војници на границата – заканувајќи се на начин каков што не е виден со години. ”

  Особено „експлозивно“, пишува Билд, е тоа што Милан Радојичиќ од Српската листа ја презел одговорноста за нападот, побегнал во Србија – каде бил уапсен, но набрзо ослободен.

  „Истрагата се уште е во тек. На Радојчиќ му е забрането да ја напушта земјата“, вели Јаков Девчиќ за „Билд“ и оценува дека „битно е ЕУ и САД да продолжат да инсистираат на сеопфатна истрага за тоа што се случи со српската страна“.

  „Мобилизација?
  Германскиот весник наведува уште две работи во прилог на тезата од насловот: „Во октомври 2023 година, наместо на самитот ЕУ-Балкан, Вучиќ отпатува во Кина, таму се сретна со Путин и потпиша договор за слободна трговија со Кина за маргините на самитот на Патот на свилата“.

  И второ: „во јануари 2024 година Србија најави повторно воведување на задолжителен воен рок“, пишува Билд, па го поставува прашањето: „Мобилизација?

  Вистинска војна е „неверојатно“, вели Девчиќ, сепак, бидејќи „иако мнозинството Срби не сакаат да ја признаат државата Косово во која било форма, не сакаат ниту да се борат за тоа“.

  Неговиот заклучок гласи: „Ситуацијата на Западен Балкан генерално е многу кревка. Без поголемо присуство на Западот, а со тоа и на Германија, на северот на Косово, нема да има мир и безбедност на Западен Балкан“, заклучуваат Јаков Девчиќ и белградската канцеларија на Фондацијата Конрад Аденауер во анализа за Билд. таблоид.

  Српскиот динар несакан на Косово
  Косово го забрани српскиот динар – ова го вознемирува српското малцинство, пишува швајцарскиот весник Ноје цирхер цајтунг. Во текстот потпишан од новинарот Волкер Пабст, најпрво се наведува дека Косово има проблем со фалсификуваните пари. Конкретно, во оптек има голем број фалсификувани монети од две евра.

  „Според извештајот од септември, паркинг операторот во Приштина привремено престанал да прима монети од таа вредност поради голема количина фалсификувани пари. Само во првата половина на 2023 година, полицијата регистрирала повеќе од 30.000 фалсификувани монети“.

  Затоа Централната банка на Косово сега претстави нови насоки за постапување со готовина и трансфери, со кои, меѓу другото, се регулира кога и како се повлекуваат монетите и банкнотите од оптек. Во иднина, на пример, комерцијалните банки повеќе нема да смеат да издаваат банкноти од 500 евра.

  Сето ова е тешко контроверзно“, пишува швајцарскиот весник. „Сепак, указот, кој стапува во сила на 1 февруари, предизвикува голема врева. Централната банка, исто така, експлицитно наведува дека еврото е единствената дозволена валута за парични плаќања“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img