More

  Строгата политика за сузбивање на Ковид го попречи кинескиот извоз

  - Advertisement -

  Надворешната трговија на Кина со светот остро ослабе во април поради мерките за штедење за да се спречи новиот бран на Ковид 19, покажаа податоците на царинската управа во понеделникот.

  Извозот порасна за само 3,9 отсто во однос на април минатата година, објави царинската управа, што е најслаб во последните околу две години.

  Увозот стагнира.

  Во март извозот скокна за 14,7 отсто, додека увозот речиси стагнира.

  Забавувањето на извозот минатиот месец беше поврзано со строгите ограничувања кои произлегуваат од официјалните политики за нулта толеранција за Ковид 19 и сериозно нарушен товарен транспорт.

  Според експертите, размената била попречена и од кризата предизвикана од руската инвазија на Украина и бавното закрепнување на другите земји од пандемиската криза.

  Трговијата со Германија нагло опадна, покажуваат податоците. Така, кинескиот увоз на германски стоки падна за 9,8 отсто, додека извозот потона за девет отсто.

  Извозот во Европската унија е зголемен за 7,9 отсто, но увозот паднал за цели 12,5 отсто.

  Надворешната трговија на Кина се соочува со „комплицирана и тешка надворешна средина“, рече Ли Куивен, директор за статистика во царинската управа.

  Но, многу од проблемите на Кина се вкоренети во официјалните политики кои повикуваат на сузбивање на новите жаришта на Ковид 19. Така Шангај, 26-милионскиот економски и финансиски центар на Кина, е во изолација повеќе од еден месец.

  Ова значеше остар пад на сообраќајот на најголемото пристаниште во светот и сегашниот недостиг на камиони.

  Кина спроведува строга политика на нулта толеранција на Ковид уште од првите денови на пандемијата, инсистирајќи на строги мерки за затворање и изолација за заразените граѓани, но и за оние кои биле во контакт со нив и за нивните контакти.

  Овој систем работеше доста добро додека не се појави многу заразна варијанта на омикрон во Кина, што значи проширување на мерките за изолација во бројни региони, тестирање на трпението на граѓаните во изолација и загриженост за влијанието на мерките врз економијата.

  И покрај високите економски трошоци, кинеското раководство опстојува на таквата политика, што штотуку потврди и раководството на владејачката Комунистичка партија.

  „Кина е земја со многу жители и многу стари луѓе, со нерамномерно развиени региони и недоволни медицински ресурси“, предупредија тие.

  „Олабавувањето на мерките за превенција и контрола неминовно ќе поттикне ширење на инфекцијата, бројни случаи на тешки болести и смртни случаи и сериозно ќе влијае на економскиот и социјалниот развој, како и на животот и здравјето на луѓето“, велат тие.

  Забавувањето на извозот има сериозни последици, бидејќи надворешната трговија сочинува околу една третина од кинескиот БДП и вработува околу 180 милиони луѓе, забележува германската новинска агенција dpa.

  Кинескиот премиер Ли Кечијанг во саботата зборуваше за „комплицираната и сериозна“ ситуација на пазарот на трудот и им рече на локалните власти дека нивниот приоритет мора да биде да им помогнат на компаниите да ги надминат сегашните тешкотии и да обезбедат работни места.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img