More

  Страшни вести од Украина, познат велосипедист го загуби животот бранејќи ја татковината

  spot_img

  Во Волчанск почина повеќекратниот шампион на Украина и Европа во велосипедизам Андреј Куценко.

  Андриј Куценко (35), родум од Лавов, ѝ се приклучил на војската на Украина во март 2022 година, а од пред неколку месеци бил во првите редови на бојното поле во Харков, во близина на градот Волчанск.

  Според украинските медиуми, Андриј Куценко волонтирал за украинската армија и во претходните две години бил на многу боишта. Загинал како припадник на 47-та одвоена механизирана бригада „Магура“ на 3 јули.

  Куценко бил победник и освојувач на многу медали на меѓународни натпревари, учесник на европски и светски првенства, повеќекратен шампион на Украина.

  Тој десет години (2006-2016) го претставуваше регионот Лавов во националниот велосипедски тим на патеката.

  Со почетокот на целосната инвазија на Украина од страна на руските освојувачи, тој се вратил од Италија, каде што живеел со своето семејство и волонтирал за вооружените сили на Украина. Повеќе од две години ја бранеше својата татковина на различни линии на фронтот.

  Во текот на двегодишната војна меѓу Украина и Русија животот го загубија голем број спортисти од двете страни.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img