More

  Столтенберг им даде поддршка на сојузниците од источното крило на НАТО

  spot_img

  За време на посетата на Рига, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, уште еднаш вети дека алијансата ќе обезбеди целосна поддршка на сојузниците од источното крило во случај на напад врз нив.

  Лидерите на деветте источноевропски членки на НАТО, како и Финска и Шведска, кои неодамна се приклучија на алијансата, денеска се сретнаа во главниот град на Летонија. „НАТО има сила, ресурси, способности и политичка волја да го брани секој сојузник“, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг по средбата со летонскиот претседател Едгарс Ринкевичс.

  Тој присуствуваше и на средбата во Рига. Девет од Букурешт, кој се состои од девет источноевропски членки на НАТО: Бугарија, Чешка, Естонија, Унгарија, Латвија, Литванија, Полска, Романија и Словачка. „Денешниот состанок претставува и симболична и практична платформа за усогласување на нашите позиции во однос на натамошното зајакнување на алијансата, регионалната безбедност и поддршката за Украина“, рече домаќинот, летонскиот претседател Ринкевичс.

  Повеќето од деветте источноевропски членки на НАТО се меѓу најверните поддржувачи на Украина во лицето на руската агресија. Исклучок во овој случај се особено Унгарија и Словачка, кои на самитот беа претставени од амбасадор, а не од претседателот на државата, туку од владата.

  На средбата, покрај Столтенберг, присуствуваа и шведскиот премиер Улф Кристерсон и финскиот претседател Александар Стуб, чии земји неодамна се приклучија на Северноатлантската алијанса. Лидерите ја искористија средбата за да се подготват за претстојниот самит на НАТО, кој ќе се одржи во јули во Вашингтон, каде ќе одбележат и 75 години од формирањето на НАТО алијансата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img