More

  Со воената метода можете да заспиете за само 10 секунди

  spot_img

  Се вели дека методот го користеле американските војници кога сакале да заспијат и покрај тешките околности. Успешно е во 96 проценти, тврди експертот.

  Педијатарот и остеопат др. Џесика Андраде од Бостон вели дека тоа е метод кој ќе ве заспие за неколку минути, а со вежбање за 10 секунди.

  Методот се нарекува и „воен“ бидејќи се вели дека го популаризирале американски војници кои го користеле за да ги заспијат во тешки околности, пишува српскиот градски магазин. За прв пат беше опишан во 1981 година во книгата „Опушти се и победи“ („Опушти се и победи“) од Лојд (Бад) Винтер, кој инаку важеше за еден од најдобрите тренери на спринтери на сите времиња. Затоа некои луѓе го нарекуваат методот „Зимски метод на пупка“. Методот вклучува три главни точки: мускулна релаксација, контрола на здивот и визуелизација. Во тој процес се трудиме да ги опуштиме сите мускули на телото, од главата до прстите на нозете и да ја „испразниме главата“.

  Некои од вас може да забележат дека техниката е исто така многу слична со техниките за автогени тренирање. Воениот метод наводно функционира кај 96 отсто од оние кои го пробуваат, пишува Џесика Андраде. Специјалистот за спиење од Њујорк, Др. Сањеев Котаре, сепак, истакнува дека е важно луѓето кои имаат проблеми со спиењето или несоница да не читаат или гледаат телевизија во кревет. „Направете го креветот единственото нешто што го поврзувате со спиењето“, вели таа. „Кога сте подготвени да спиете, исклучете ја светлината за да почне да се зголемува мелатонин, хормонот за спиење во вашето тело. Затворете ги очите, дишете мирно и фокусирајте се на стомакот и правете го она што го сугерира воениот метод – опуштете го целото тело и чувајте ги само пријатните мисли во вашата глава“.

  Мускулна релаксација
  Легнете на грб, затворете ги очите и полека патувајте го умот низ телото. Започнете од главата. Замислете и опуштете ги мускулите таму. Продолжете со очите, мускулите на лицето и долната вилица.

  Ако не знаете како да ги опуштите мускулите, можете да си кажете: „Моите мускули се опуштени“ додека не почувствувате дека е така. Со текот на времето, ќе се навикнете да ги опуштате мускулите и без внатрешно инсистирање.

  Потоа ментално спуштете се до вратот и рамената. Рамената не треба да бидат напнати. Спуштете ги колку што е можно пониско, а рацете треба да лежат опуштено покрај телото.

  Тупаниците и прстите исто така треба да бидат колку што е можно опуштени. Замислете како топлината патува од врвот на вашата глава до прстите на нозете како бран. Во исто време, дишете длабоко и опуштете ги мускулите од градите до стапалата. Повторно замислете го топлото чувство, само овој пат спуштете го од срцето до прстите.

  Рацете и рамената треба да останат колку што е можно опуштени и млитави. Најдобар начин да откриете дека мускулите се навистина опуштени е ако се обидете да придвижите дел од вашето тело (на пример, раката или прстите на него) и ќе се чувствувате како да треба малку да се трудите да направи така.

  Дишете со вашата дијафрагма, што значи дека вашиот стомак треба да се крене кога вдишувате, а не со рамената. Можете да дишете преку вашата уста, или можете да дишете преку носот и да дишете преку устата. Откако вашето тело ќе се опушти, земете длабок здив и потоа полека издишете. Дишете мирно во текот на целата релаксација.

  Додека се релаксирате, многу е важно да се обидете да го исчистите вашиот ум од сите стресни мисли. Така, замислете, на пример, да лежите во чамец среде езеро, или во хамак или на некое место каде што се чувствувате добро. Секогаш кога ќе откриете дека мислите ви залутале, повторете си неколку пати: „Не размислувај. Не размислувај“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img