More

  Словенците протестираат: Откажете ги мерките од октомври, нè очекуваат огромни колони и хаос на границата со Хрватска!

  spot_img

  Словенците деновиве во своите водечки медиуми прашуваат до кога ќе треба да чекаат за отворање на границите со Италија и Хрватска, односно олеснување на контролите на внатрешната Шенген граница, кои беа воведени минатиот октомври поради ризикот на терористички напади. Имено, словенечките викендаши, или сопственици на имот во Хрватска или туристи, но и бизнисмени, веќе наидуваат на гужва при минување на границата, а доколку продолжи строгиот контролен режим и по 22 јуни, како што се шпекулира, се очекуваат колони туристи од запад до што веќе малку сме го заборавиле.

  По Германија, Словенија е најголемиот изворен пазар за хрватскиот туризам, а Словенците поседуваат и околу 110.000 имоти во Хрватска. Токму затоа, особено по ограничувањата за време на пандемијата, Словенците едвај чекаа Хрватска да влезе во Шенген и сега воопшто не се задоволни од новите ограничувања. Експертите во весникот „Дело“, исто така, велат дека контролите немаат ефект врз спречувањето на тероризмот, пренесува „Јутарњи лист“.

  Како што потсетува весникот „Дело“, веднаш откако Италија воведе контроли на границата со Словенија на крајот на минатиот октомври поради конфликтот на Блискиот Исток, Словенија почна да спроведува контроли и на внатрешната шенгенска граница со Хрватска и Унгарија.

  Како што тогаш објаснија од МВР, тоа требало да биде привремена мерка поради зголемена закана од тероризам, чија цел била да се обезбеди високо ниво на безбедност на жителите. Контролата треба да трае до 22 јуни 2024 година, но Министерството ја разгледува можноста за нејзино евентуално продолжување. Во овој случај, патниците ќе треба да покажат валиден документ за преминување на границата, што ќе ги продолжи редиците на возилата што чекаат и ќе ја поништи идејата за слободно минување низ Шенгенските граници.

  Од 21 октомври на сила се две категории гранични премини. На премините од прва категорија полицијата систематски врши контроли, а на овие премини границата можат да ја минуваат и државјани на трети земји. Втората категорија е наменета само за граѓаните на Словенија и ЕУ и лицата кои го уживаат правото на слободно движење според законите на ЕУ, а полицијата врши само повремени проверки.

  На границата со Хрватска во моментов активни се дванаесет гранични премини од прва категорија и дванаесет гранични премини од втора категорија, а на границата со Унгарија два гранични премини од прва категорија и шест гранични премини од втора категорија.

  Само локалното население може да ги минува малите гранични премини. Според Дело, според податоците на полицијата, од воведувањето контрола на граничните премини со Хрватска и Унгарија, запрени се 26.212 лица за кои постои сомневање дека илегално ја преминале границата.

  Иако, според министерот за внатрешни работи, Боштјан Поклукар, воведувањето на надзор не е поврзано со миграциските текови, туку со зголемувањето на терористичката закана, полицијата со зголемен надзор уапсила и голем број шверцери на луѓе. Според податоците на полицијата, од почетокот на воведувањето контрола на двете граници, одбиле влез на 1.542 лица, а процесуирани се 416 случаи, при што се уапсени 488 шверцери со вкупно 2.743 илегални мигранти.

  Како што изјави италијанскиот министер за надворешни работи Антонио Тајани при воведувањето на контролите, се стравува дека терористите ќе се мешаат со бегалците од Блискиот Исток кои ја минуваат словенечко-италијанската граница, поради што Италија побара од Словенија привремено замрзнување на Шенгенскиот договор.

  Иако е предвидено контролата на италијанската граница да трае до 18 јуни, Тајани неодамна изјавил дека размислува за продолжување на граничната контрола поради тензичната атмосфера на Блискиот Исток, но без да ги разјасни роковите, пренесува Јутарњи лист.

  Сепак, по средбата со словенечките и австриските колеги во Брдо кај Крање во март, хрватскиот министер за внатрешни работи Давор Божиновиќ изјави дека се надева оти контролата на внатрешните граници ќе биде заменета со друг механизам за соработка до почетокот на туристичката сезона.

  Во меѓувреме, критиките доаѓаат од многу страни. Словенечкиот европратеник Матјаж Немец ги толкува потезите на Италија како политички мотивирани, игра кон гласачите во пресрет на европските избори. Деканот на Факултетот за организациски науки на Универзитетот во Марибор, поранешен началник на Генералштабот на словенечката армија и поранешен директор на Сова Изток Подбрегар, исто така смета дека зголемувањето на граничната контрола е чисто и само политички потег, кој им дава чувство на граѓаните. на безбедноста.

  Тој се сомнева во ефективноста на овие контроли, бидејќи секојдневните движења на граѓаните се толку големи што е невозможно да се следат сите движења и да се биде прецизен, а влијанието врз секојдневниот живот со колоните возила е значајно.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img