More

  Синер изрази голем респект за првиот светски рекет

  spot_img

  Италијанскиот тенисер Јаник Синер го елиминира Новак Ѓоковиќ во полуфиналето на Австралија Опен прекинувајќи ја неговата импресивна серија од 33 победи во Мелбурн, а потоа ја освои и првата грен слем титула во кериерата.

  На прашањето дали ќе го нападне рекордот на Ѓоковиќ кој има десет трофеи во Мелбурн 22-годишниот Италијанецот имаше интересен одговор со кој ги воодушеви присутните.

  – Новак е друга димензија, посебна лига во однос на мене. Јас сум исклучително среќен со овој еден трофеј – рече Синер.

  Новак Ѓоковиќ има 10 титули на Австралија Опен со што е апсолутен рекордер, зад него со по шест титули се Роџер Федерер и Рој Емерсон.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img