More

  Силниот град кој зафати неколку делови од Хрватска предизвика огромни материјални штети и целосно ги уништи посевите, како и оранжериите, автомобилите, па дури и покривите, прозорците и фасадите

  spot_img

  Силниот град кој зафати неколку делови од Хрватска предизвика огромни материјални штети и целосно ги уништи посевите, како и оранжериите, автомобилите, па дури и покривите, прозорците и фасадите.

  Некои од местата кои најмногу настрадаа беа Бошњаци кај Жупања, каде падна град со големина на тениско топче, но и околината на Кутина.

  Андрија Јузбашиќ, првиот човек на општина Бошњаци, вели дека зад себе има непроспиена ноќ.

   

   

  – Од 5 сабајле сум на нозе. Катастрофа. Обемот на штетата е огромен. Нема куќа, нема фасада што не е уништена. Мраз со големина на тениско топче паѓаше половина час. Во 7 часот доаѓа делегацијата на префектот. Го повикаа и премиерот, вицепремиерот, министерот Вучковиќ – вели Јузбашиќ.

  Најверојатно ќе мора да се ангажира војската, а најтешко ќе биде во домаќинствата за стари лица.

  Во месноста Лудбрје невремето уништи сѐ пред себе, а од западно од Славонски Брод до Нова Градишка има оштетени автомобили и покриви од куќи.

  Мештаните од Жупања велат дека ова веќе се случува од година во година.

  – Сè беше уништено, нашите автомобили беа уништени, нашиот овоштарник беше уништен, нашите ниви беа уништени, нашите градини беа уништени. Не знам што друго да кажам, ова веќе нема смисла, ќе ни помогне ли некој, кој ќе може да ги подмири штетите, како ќе живееме – рече Весна Гуров.

  Инаку санацијата продолжува по силното невреме со силен ветер, дожд и град, кое опустоши делови од Хрватска. Најпогоден беше далечниот исток од земјава, а денеска ќе биде прогласена елементарна непогода за општина Бошњаци.

  – Вчера и денеска имавме можност овде на терен во Бошњаци да видиме жители од околните населени места, бројни пријатели и роднини кои дојдоа да помогнат и да санираат што е можно во најкус можен рок. Добрата вест е што немаше дожд синоќа, а нема да биде, како што беше најавено, ниту денеска, па санацијата ќе оди многу побрзо отколку што треба – објави новинарката на ХРТ.

  Таа додаде дека утрово бошњачкиот началник Андрија Јузбашиќ изјавил дека се оди многу побрзо од очекуваното. Градежни екипи и претставник на општината од вчера се на терен. Набројуваат што е оштетено каде и колку е потребно, пренесува ХРТ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img