More

  Силна експлозија се случи во термоелектрана во градот Шагонар во оддалечениот руски регион Тува, а 18 лица се повредени

  spot_img

  Силна експлозија се случи во термоелектрана во градот Шагонар во оддалечениот руски регион Тува, а 18 лица се повредени, изјави регионалниот шеф Владислав Ховалиг.

  До експлозијата дошло во одделот за снабдување со топлина.
  „Експлозијата се случи само на местото на снабдување со гориво од подвижна лента“ – објави Телеграм.

   

  Како што соопштија од регионалното Министерство за вонредни состојби, пожар со силен чад избувнал во термоелектраната Шагонар.

  Во тоа време таму работеле 21 лице. Како што рече шефот на Тува, Владислав Ховалиг, никој не е повреден, но 18 лица се хоспитализирани, од кои 6 се во тешка состојба.

  Пожарот е веќе изгаснат, а објектите се полеваат и демонтираат. Во Тува е воведена регионална вонредна состојба, а истрагата е во тек.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img