More

  Шведската аптека ја забрани продажбата на креми против стареење на лица помлади од 15 години

  spot_img

  Водечки шведски синџир на аптеки одлучи да воведе старосни ограничувања за нега на кожата против стареење поради зголемената загриженост низ Европа за потенцијалните штетни ефекти врз децата доколку прерано почнат да користат такви производи.

  Аптеката Hjärtat, која има околу 390 аптеки низ Шведска, ќе престане да продава производи за „напредна нега на кожата“ (кои вклучуваат состојки како што се АХА киселини, БХА киселини, витамин А, витамин Ц и ензимски пилинг) на клиенти помлади од 15 години, освен ако имаат родителска согласност или релевантна состојба на кожата, пренесува британски Гардијан.

  Причината за ваквата одлука е загриженоста предизвикана од извештајот за експлозијата на популарноста на производите за нега на кожа кај шведските деца до 13 години, што беше поттикната од социјалните мрежи. Еден синџир за убавина изјави за локалната телевизија SVT дека 20-40% од нивните клиенти сега се на возраст под 13 години.

  Различни извештаи укажуваат на зголемен број деца ширум Европа – вклучително и деца во ОК на возраст од 10 години – кои исто така се свртуваат кон скапа нега на кожата против стареење во потрага по „помлада“ кожа и дека многу деца го следат примерот. одлучија поради влијанието на она што го гледаат на мрежи како TikTok.

  Експертите стравуваат дека оваа „лудост“ може да има штетно физичко влијание на толку младата кожа и се загрижени за психолошкото влијание врз децата кои се опседнати со стареењето.

  Минатата година, Европската комисија ги објави плановите за ограничување на концентрацијата на ретинол во производите без рецепт, што ќе стапи на сила од јуни, за да се намали потенцијалната прекумерна изложеност на витамин А, кој регулаторите го поврзуваат со кожни нарушувања и ослабени коски.

  Аника Сведберг, главен фармацевт во аптеката Хјартат, рече:

  „Користењето напредна нега на кожата што, на пример, има за цел да ги намали брчките и да го изедначи тонот на кожата не е нешто што му треба на детето. Во случаи кога детето има заболување на кожата, на пример, атопичен егзема, одредени производи може да придонесат за влошување или реактивирање на симптомите“.

  Возрасните ограничувања им дозволуваат да започнат разговор со децата и родителите за здрави рутини за нега на кожата, „врз основа на потребите, а не на идеалите“, додаде таа.

  Моника Магнусон, извршната директорка на компанијата, рече дека сакаат да „бидат лидери во овој тренд и да преземат поголема одговорност за да не бидеме вклучени во промовирањето на нездраво однесување и идеали кои зафатија многу млади луѓе“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img