More

  Што предвидува предлогот за примирје во Газа?

  spot_img

  Помошник на премиерот Бенјамин Нетанјаху во неделата потврди дека Израел го прифатил рамковниот договор за прекинување на војната во Газа што сега го турка американскиот претседател Џо Бајден, иако тој го опиша како погрешен и има потреба од многу повеќе работа, пренесува Ројтерс.

  Во интервју за британскиот Сандеј Тајмс, Офир Фалк, главниот советник за надворешна политика на Нетанјаху рече дека предлогот на Бајден е „договор за кој се согласивме – тоа не е добра зделка, но многу сакаме заложниците да бидат ослободени, сите до еден“.

  – Има многу детали кои треба да се разработат – рече тој, додавајќи дека израелските услови, вклучително и „ослободувањето на заложниците и уништувањето на Хамас како геноцидна терористичка организација“ не се променети.

  Подоцна во неделата, американскиот Стејт департмент соопшти дека државниот секретар Антони Блинкен имал одделни телефонски разговори за предлогот со израелскиот министер за одбрана Јоав Галант и со Бени Ганц, центристички министер кој му се придружил на Нетанјаху во итна коалиција.

  Плусинфо веќе пишуваше дека Ганц сака да ја напушти владата на Нетанјаху. Ганц долго време претходно најавуваше дека ќе го стори тоа ако Нетанјаху не понуди план за повоена администрација во Газа.

  Во врска со планот на Бајден за крај на војната, Блинкен на Ганц му „нагласил дека Хамас треба да го преземе договорот без одлагање“, се вели во соопштението на одделот.

  Планот на Бајден содржи три фази. Првата фаза повлекува примирје и враќање на некои заложници кои ги држеше Хамас. По ова Израел и Хамас треба да преговараат за отворен прекин на непријателствата во втора фаза во која преостанатите живи заробеници ќе бидат ослободени.

  Се чини дека тој редослед имплицира дека Хамас ќе продолжи да преговара со посредство на Египет и Катар. Ова е во спротивност со решеноста на Израел да го елиминира Хамас, што повеќе пати беше повторувано од властите во Тел Авив.

  Во својот говор, Бајден рече дека неговиот последен предлог создава „подобро утре“ во Газа без Хамас на власт. Тој не елаборираше како тоа ќе се постигне и призна дека „има голем број детали за преговарање за преминување од првата фаза во втората фаза“.

  Нетанјаху е под притисок да ја задржи својата коалициска влада недопрена. Двајца екстремно десничарски партнери се заканија дека ќе протестираат поради секој договор за кој сметаат дека го поштедува Хамас.

  Хамас привремено ја поздрави иницијативата на Бајден, иако висок функционер од групата, Сами Абу Зухри, во неделата рече дека „Хамас е премногу голем за да биде заобиколен или ставен на страна од Нетанјаху или од Бајден“.

  Еден ден претходно, друг функционер на Хамас, Осама Хамдан, изјави за Ал Џезира:

  – Говорот на Бајден вклучува позитивни идеи, но сакаме тоа да се материјализира во рамките на сеопфатен договор што ги исполнува нашите барања.

  Хамас сака гарантиран крај на офанзивата во Газа, повлекување на сите напаѓачки сили, слободно движење на Палестинците и помош за обнова на населбите.

  Израелските власти го отфрлија барањето на Хамас како ефективно враќање на ситуацијата пред 7 октомври, кога Хамас, посветен на уништувањето на Израел, владееше со Газа.

  На 7 октомври Хамас го нападна Израел.

  Во израелскиот одговор што следеше, кој уништи голем дел од сиромашната и опколена крајбрежна енклава, досега загинаа повеќе од 36.000 Палестинци, велат медицинските власти во Газа. Израел соопшти дека 290 негови војници загинале во борбите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img