More

  Шпански пилот загина во судир на два каскадерски авиона на аеромитинг во португалската воена база Беха, на 180 киломтери јужно од Лисабон

  spot_img

  Шпански пилот загина во судир на два каскадерски авиона на аеромитинг во португалската воена база Беха, на 180 киломтери јужно од Лисабон.

  Британските медиуми пренесуваат дека по судирот, неговиот авион се урнал и експлодирал.

  Португалското воздухопловство (ПАФ) соопшти дека е повреден пилотот и на вториот авион што учествувал во инцидентот.

  ПАФ соопшти дека во несреќата учествувале авиони на акробатската патрола ИАК СТАРС, за која се наведува дека се членови на „најголемиот цивилен акробатски тим во јужна Европа“.

  Воздухопловното шоу „Beja AirShow“ е најголемиот авијациски фестивал во земјава, а по несреќата ПАФ го прекина натaмошното шоу, наведуваат британските медиуми.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img