More

  Шојгу посочи дека Русија ќе се придржува до договорот за житото

  - Advertisement -

  „Нема да го искористиме фактот што пристаништата ќе бидат исчистени (од мини) и отворени. Ја презедовме ова обврска“.

  Вака посочи рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу по потпишувањето на договорот со кој украинското жито ќе може да биде извезувано во светот, сопирајќи можна светска криза за глад.

  – Овој Договор би можел да биде пресвртница што ќе ја оживее надежта за мир – истакна турскиот претседал Реџеп Таип Ердоган и додаде дека со тоа ќе се спасат милијарди луѓе. Ергодан се надева и за брз мир во војната во Украина.

  Претходно Европската Унија го поздрави Договорот за извоз на украинското жито, што денеска беше потпишан во Истанбул, оценувајќи го како „критичен чекор напред“.ЕУ ја поздрави и улогата на медијатор на Турција во овој спор како важна поддршка за применување на Договорот.

  ЕУ најави дека ќе продолжи да ѝпомага на Украина да го извезува своето жито на глобалниот пазар најбрзо што може, само во јуни, преку ЕУ, е обезбеден извоз на 2,5 милиони тони од Украина, а до 2024 ЕУ ќе мобилизира 7,7 милијарди евра за оваа цел, во соработка со Обединетите Нации и со Г-7.

  Последниот пакет санкции против Русија на ЕУ исто така предвидува изземање на земјоделските производи.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img