More

  Шефот на БМВ за електрични автомобили: „Што друго освен тоа не би било паметно“

  spot_img

  Некои производители на премиум автомобили се подготвуваат за транзиција кон целосно електрични возила и веќе ги одредиле датумите кога ќе излезат од колосек и последните автомобили на бензин или дизел.

  Јагуар ќе биде целосно електричен веќе следната година, а Volvo ќе следи во 2030 година. Другите брендови како Audi и Bentley имаат намера да станат целосно електрични на почетокот на следната деценија.

  Rolls-Royce и Mini планираат да преминат на нулта емисија на штетни гасови до 2030 година, додека BMW има поинаква стратегија, пишува блогот на BMW.

  Говорејќи за време на годишното генерално собрание, извршниот директор на BMW Group, Оливер Зипсе, рече дека германската марка нема да ги пензионира автомобилите со конвенционален погон во скоро време.

  „Светот е големо место, поради што продолжуваме да ги опслужуваме сите пазари со супериорни производи. Кај нас секој може да го најде вистинскиот диск за своите потреби. Сè што е надвор од тоа не би било паметно од деловна перспектива“, рече Зипс.

  Ова не значи дека електричните автомобили немаат иднина во BMW. Напротив, нивната нова Neue Klasse платформа ќе донесе најмалку шест електрични модели на пазарот до 2028 година. Наводно се работи за моделите iX5, iX6 и iX7, односно три теренци.

  Шефот на БМВ вели дека компанијата ќе биде подготвена да ги смести купувачите на електрични возила доколку се зголеми побарувачката за нив. Чисто електричните автомобили учествуваа со 14,7% од вкупната продажба на BMW Group во 2023 година и се предвидува дека ќе пораснат на повеќе од 50% до крајот на деценијата. Како што стои, електричните возила од BMW, Mini и Rolls-Royce претставуваат 4,1% од вкупната глобална продажба на електрични возила.

  Zipse објаснува дека BMW не ги смета бензинските, дизелските и plug-in хибридните автомобили за застарени: „Не правиме разлика помеѓу „стари“ и „нови“ возила. Наместо тоа, ние испорачуваме најсовремена технологија во сите области. И уште повеќе, го нудиме најдобриот целокупен пакет. Тоа е она кон што се стремиме и ова можеби е основната тајна на успехот на вашата компанија“, додаде тој.

  Врвот на компанијата ги уверува љубителите на автомобили со конвенционални мотори дека BMW ќе продолжи да нуди богата комбинација на модели со мотори со внатрешно согорување, како и оние со електричен погон, „дури и во 2030-тите“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img