More

  Шефот на Агенцијата за бегалци на Обединетите нации Филипе Лазарини денеска изјави дека Израел ги известил ОН дека повеќе нема да дозволува преминување на конвои со храна во северниот дел на Газа

  spot_img

  Шефот на Агенцијата за бегалци на Обединетите нации (УНРВА) Филипе Лазарини денеска изјави дека Израел ги известил ОН дека повеќе нема да дозволува преминување на конвои со храна во северниот дел на Газа.

  Лазарини на социјалната мрежа Х напиша дека потегот на Израел „ја негира спасувачката помош за северна Газа“.

  „Ова е нечуено. Ова е намерна опструкција на помошта за спасување животи во екот на вештачки предизвиканата глад. Овие ограничувања мора да бидат укинати“, напиша тој.

  Тој предупреди дека спречувањето на УНРВА да го исполни својот мандат ќе доведе до тоа луѓето во Газа да умират од глад, дехидратација и недостиг на безбедно засолниште.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img