More

  Сестрата на Ким Џонг-ун: Подготвени сме за брза акција против САД и Јужна Кореја

  spot_img

  Влијателната сестра на севернокорејскиот лидер, Ким Јо Јонг, предупреди дека нејзината земја е подготвена да преземе „брза и сеопфатна акција“ против САД и Јужна Кореја, еден ден откако американскиот авион Б-52 го прелета Корејскиот полуостров.

  Прелетот беше дел од заедничката воена вежба со јужнокорејски воени авиони, а воените сили на двете земји исто така се подготвуваат да продолжат со големи копнени вежби кон крајот на овој месец.

  Ким Јо Јонг не прецизираше што би можела да направи Северна Кореја, но Пјонгјанг често спроведува ракетни тестови како одговор на американско-јужнокорејските воени вежби, кои ги смета за проба за инвазија.

  „Ги следиме воените потези на американските сили и марионетската јужнокорејска војска и постојано сме подготвени да преземеме соодветни, брзи и сеопфатни дејствија во секое време во зависност од нашата проценка“, рече Ким Јо Јонг во изјавата пренесена од државните медиуми. .

  Таа рече дека „демонстративните воени потези и придружната реторика“ на САД и Јужна Кореја, кои се толку „избезумени“ што не можат да се игнорираат, секако создаваат услови дека Пјонгјанг мора да направи нешто за да се соочи со нив.

  Вчерашното прелетување на бомбардер Б-52 со нуклеарен капацитет беше најновото во серијата американско-јужнокорејски воздушни вежби во кои учествуваа моќни американски авиони.

  Јужна Кореја соопшти дека ваквите вежби ја покажуваат способноста на сојузниците да одговорат решително на потенцијалната јужнокорејска агресија.

  Минатиот петок, војската на Јужна Кореја и на САД објавија дека ќе спроведат компјутерски симулирани вежби од 13 до 23 март и ќе ги продолжат пролетните воени вежби на теренот, кои последен пат се одржаа во 2018 година.

  Сојузниците откажаа или намалија некои од нивните редовни воени вежби од 2018 година за да ја зајакнат дипломатијата со Северна Кореја и пандемијата на коронавирус, но ги продолжија кога Северна Кореја изврши рекорден број ракетни тестови минатата година и отворено се закани дека потенцијално ќе користи нуклеарно оружје. конфликти со ривалите.

  Севернокорејското Министерство за надворешни работи денеска во одвоено соопштение наведува дека прелетот на американскиот бомбардер Б-52 е непромислена провокација, која ја турка ситуацијата на полуостровот сè подлабоко во „блато без дно“.

  Се додава дека нема гаранции дека нема да има „насилен физички конфликт“ доколку продолжат американско-јужнокритските воени провокации.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img