More

  Сензација во Австралија, првата тенисерка во светот се прости од турнирот

  spot_img

  Светската тенисерка број еден Ига Свијатек шокантно е елиминирана од Австралија Опен, бидејќи во третото коло доживеа пораз во три сета од Чехинката Линда Носкова со 3:6, 6:3, 6:4.

  Последен пат Полската беше елиминирана пред четвртото коло на Грен слем турнирот пред 2022 година на Вимблдон. Мелбурн во последно време дефинитивно не и се допаѓа, бидејќи и минатата година беше елиминирана во осминафиналето.

  Неверојатен е и текот на натпреварот. Главниот фаворит на турнирот го доби првиот сет со еден брејк. Чехинката, 50-та на АТП листата одлично сервираше, но во првиот сет и пол имаше само една брејк-точка.

  Се чинеше дека Свиатек оди кон брза победа, особено затоа што ги имаше првите брејк топки во вториот сет. Но, не ги искористи, а Носкова направи еден во осмиот гем и направи брејк со кој го трасираше патот до израмнување.

  Во третиот сет беше јасно дека Полјакот е потресен, па Носкова во третиот гем прва направи брејк и поведе со 2:1. Сепак, Свиатек веднаш се врати и израмни на 2:2. Таа веќе во следниот гем спаси брејк топка. Потоа успеа, но не во седмиот гем и Носкова дојде до решавачка предност, која на изненадување на сите ја сочува до самиот крај.

  Следен противник на Чешка ќе биде победникот од пресметката помеѓу Свитолина и Голубиќ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img