More

  Семејството Вагнер најави одмазда: Ќе кажеме само едно – се движиме. Очекувајте не

  spot_img

  „Водачот на Вагнер, рускиот херој и патриот Евгениј Викторович Пригожин е убиен во акција на руските предавници“, беше објавено на каналот Зелена зона.Шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин и неговиот истакнат командант Дмитриј Уткин биле меѓу патниците во авионот што се урна во Русија, соопшти руската владина агенција за воздухопловство, додавајќи дека ниту еден од патниците не преживеал. Претходно руската агенција за цивилно воздухопловство Росавијација објави само дека Пригожин е на списокот на патници на соборениот авион.

  Но, доцна во средата, агенцијата ги даде имињата на сите седум патници и тројца членови на екипажот за кои сега се знае дека биле во авионот Ембраер што се урна во средата во близина на Москва. Сепак, ниту Росавијација, ниту кој било друг руски функционер сè уште не кажале недвосмислено дека Пригожин е убиен. Се уште нема официјална реакција од руските власти за несреќата. Претходно, Телеграмскиот канал Siva Zona, кој е поврзан со Вагнер, објави дека Пригожин починал.Во акција на руски предавници е убиен лидерот на Вагнер, руски херој и патриот Евгениј Викторович Пригожин, објавено е на каналот Зелена зона, пренесува Вечерњи лист.

  „Но, дури и во пеколот тој ќе биде најдобар. Слава на Русија!“, додаде на мрежата што Пригожин обично ја користеше за споделување видеа.
  постер

  Росавијација соопшти дека авионот што летал од Москва за Санкт Петербург летал „во согласност со дозволата за летот што била издадена на соодветен начин“. Оттаму додаваат дека авионот се урнал на 200 километри северозападно од Москва, во близина на областа Твер и дека во тек е истрага за причините за несреќата.

  Зборуваше и Бајден
  Руската новинска агенција ТАСС објави дека нема извештаи за жртви на теренот.

  Американскиот претседател Џо Бајден ја коментираше несреќата, велејќи дека „не е изненаден“ од настаните во Русија. „Не сум сигурен што точно се случи, но не сум изненаден“, изјави Бајден пред новинарите во Калифорнија, каде што е на одмор.

  На прашањето дали мисли дека зад се стои рускиот претседател Владимир Путин, Бајден рече дека „нема многу работи што се случуваат во Русија зад кои Путин не стои“. Сепак, тој додаде дека „не знае доволно за да може точно да одговори на тоа прашање“, рече Бајден и додаде пред новинарите дека вежбал последните „час и половина“. Во јуни, Пригожин водеше краткотраен воен бунт против рускиот претседател што беше најголемиот предизвик за владеењето на Путин во последните две децении.

  Последен пат бил виден во понеделникот, наводно во Африка, каде што се нашол откако пред два месеци нашол азил во Белорусија, како дел од договорот по повлекувањето на бунтот Вагнер и прекинот на нивниот марш кон Москва.

  Вагнерите ја објавија својата одмазда

  Имаше и видео од Вагнерците кои најавуваат одмазда за смртта на Пригожин.

  – Многумина зборуваат што ќе направи Вагнер во оваа ситуација. Ќе кажеме само едно – се движиме. Почекајте не – велат на видеото

   

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img