More

  Секс туризам: За некои еротиката и сексуалните авантури се мотив за патување

  - Advertisement -

  Многу туристи бараат сексуални авантури. И тие се подготвени да платат за тоа. Сепак, не размислуваат дали проститутките доброволно даваат услуги. И дали меѓу нив има малолетници?

  Кога ќе падне ноќта, Плаја де Палма во Мајорка се претвора од бескрајна плажа во омилена локација за забава. Тогаш жените, кои главно доаѓаат од Нигерија, почнуваат да ги нудат своите услуги во близина на плажата. Клиентелата најмногу доаѓа од странство.

  „Туристите секако ја зголемуваат побарувачката за сексуални услуги во Мајорка“, објаснува Росио Лопез од Медикос дел Мундо. Оваа хуманитарна организација веќе неколку години води кампања во која ги застапува интересите на проститутките на островот. Во лето ги има двојно повеќе отколку во другите делови од годината.

  Т.н. црвените области стануваат туристички атракции
  Сексуалниот туризам е феномен кој има многу облици и може да се најде во речиси секоја земја – без разлика дали се тоа туристи во Мајорка, возачи на камиони во САД, деловни луѓе во Берлин, Манила и Рио де Жанеиро или туристи на бродови за крстарење во Доминиканската Република. А Европејките купуваат и сексуални услуги на плажите во Кенија.

  „За некои туристи, еротиката и сексуалните авантури се дури и мотив за патување“, вели Антје Моншаузен од непрофитната организација Леб за светот. „Не е случајно што т.н квартовите на црвено светло, како оние во Амстердам, вистинска туристичка атракција“.

  Проституцијата во Шпанија е бизнис вреден околу една милијарда долари. Десетици илјади жени работат како проститутки низ целата земја. Никој со сигурност не знае колку ги има, бидејќи се работи за услуга која не е регулирана со закон. Според проценките на хуманитарната организација АПРАМП, Шпанија е прва земја во Европа по користење на сексуални услуги, а трета во светот, зад Тајланд и Порторико. Туризмот овде игра голема улога.

  „Неетички е да се искористат предностите на односите во кои едната страна е зависна од другата“, посочува Моншаузен. Луѓето на патувања, вели тој, посветуваат помалку внимание на социјалните норми, консумираат алкохол и сакаат да излезат од конвенционалниот начин на живот што го водат дома. „Постои голем јаз меѓу однесувањето на туристите и локалните жители.

  Неодамна во Мајорка беше откриен случај на трговија со луѓе. Полицијата откри шверцери на луѓе кои ги терале жените на проституција за да си ги подмират наводните долгови од неколку илјади евра.

  Според извештајот на Медикос дел Мундо, околу 95 отсто од сите проститутки во Шпанија се од мигрантско потекло. Тие немаат дозвола за престој и затоа не можат да заработат за живот со други работни места.

  „Да се ​​каже дека овие жени доброволно се занимаваат со проституција не е точно. Ова би значело дека тие всушност имаат избор“, вели Росио Лопез.

  Сиромаштијата го зголемува ризикот за малолетниците
  Посебно голем проблем со секс туризмот е експлоатацијата на малолетници, што се случува во многу земји во светот. Не станува збор само за криминални педофили, објаснува Џозефин Хаман од организацијата за помош на деца ECPAT. „Голем е бројот на туристи кои во принцип немаат такви тенденции, туку едноставно ја користат можноста за анонимност во странство. Хаман предвидува ширење на оваа појава, бидејќи и сиромаштијата расте.

  Иако свеста за ова одамна е присутна во туристичката индустрија, тоа е „сè уште проблем што многумина не сакаат да го разгледаат“, тврди Хаман.

  Антје Монхаузен исто така смета дека треба да се направи многу повеќе. Ретко која земја која е популарна туристичка дестинација сака да се занимава со ова прашање, бидејќи никој навистина не сака да биде означен како дестинација за секс туризам“.

  Наскоро казни за туристите во Мајорка?
  На шпанскиот остров Мајорка за овој проблем не се зборува јавно. И додека топлес баровите и некои сомнителни клубови на Плаја де Палма отворено бараат клиенти меѓу туристите, полицијата се брани себеси тврдејќи дека ги контролира сексуалните работници на улиците.

  „Треба да се направи многу повеќе за да се шири свеста, особено кај туристите“, вели Росио Лопез од организацијата Медикос дел Мундо. Сепак, во меѓувреме има напредок: шпанската влада планира построги казни за оние кои бараат сексуални услуги, пишува Дојче веле.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img