More

  Седум најдобри вегански извори на супер здрави масти

  spot_img

  Многу луѓе се прашуваат како веганите, кои не јадат риба, како лосос или туна, можат да добијат доволно количество важни омега-3 масни киселини. Добрата вест е дека постојат навистина одлични растителни извори на овие супер-здрави масти, меѓу кои спаѓаат и DHA, ALA и EPA.

  Некои од овие извори се, на пример, ореви, ленено и чиа семе и прокељ.

  Затоа, ако сте веган или вегетаријанец, не мора да се плашите од нивниот недостаток.

  Запознајте ги најдобрите вегански извори на омега-3.

  Масти клучни за оптимално здравје

  Препорачаната дневна доза на омега-3 за жените е 1,1 г, додека за мажите е нешто повеќе – 1,6 г.

  Омега-3 масните киселини се неопходни за оптимално здравје. Нивната улога во телото е разновидна. Освен што го штитат здравјето на срцето, тие придонесуваат за густината и силата на коските и за менталното здравје.

  Тие ги намалуваат воспалителните процеси, го подобруваат квалитетот на сонот, ги ублажуваат симптомите на артритис (ја намалуваат болката во зглобовите) и исто така можат да го намалат ризикот од рак.

  Повеќе за ова прочитајте на „Арт кујна“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img