More

  Се запалила подвижната лента за транспорт на гориво

  spot_img

  Во термоелектраната Такетојо во префектурата Аичи во централна Јапонија денеска избувна голем пожар, соопшти нејзиниот сопственик ЈЕРА, додавајќи дека нема повредени, а работата во централата е прекината.

  Јавниот сервис НХК претходно објави дека се слушнала експлозија, а очевидци забележале црн чад како се издига од термоцентралата.

   

  Црн чад излегуваше од котларата на термоцентралата, а покрај неа гореше транспортер за јаглен. Пожарникарите се испратени на местото на настанот откако добиле повици од сведоци, објави НХК.

  Електраната е управувана од ЈЕРА, водечка јапонска комунална компанија.

  ЈЕРА соопшти дека во 15:14 часот по локално време (07:14 по средноевропско време), на подвижната лента со која се транспортира гориво во фабриката, бил забележан чад и пожар.

  Производниот капацитет на термоелектраната Такетојо е 1.070 MW, што е меѓу најголемите во Јапонија во однос на една производна единица, се наведува на веб-страницата на ЈЕРА.

  Термоелектраната се наоѓа на околу 40 километри јужно од Нагоја, најголемиот град во централна Јапонија. 

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img