More

  Се очекува Северна Кореја да лансира неколку водени проектили

  spot_img

  Се очекува Северна Кореја да лансира неколку водени проектили
  Според Сеул, Северна Кореја денеска лансирала неколку водени проектили од нејзиниот источен брег. Тоа е последен од соодветните потези на Пјонгјанг, со кој неодамна ги зголеми тензиите во регионот. Пред неколку дена Северна Кореја лансираше неколку ракети на база на вода во Жолтото Море, кои би требало да претставуваат нова генерација ракети за стратешки маневрирање.

  Јужнокорејската армија денеска соопшти дека открила неколку водени ракети истрелани во водите во близина на севернокорејското пристаниште Синпо. Во моментов не е познат ниту бројот, ниту точниот тип на ракета, јавуваат странските агенции.

  За разлика од тестирањето на балистички проектили, во согласност со сегашните санкции на ОН против Пјонгјанг, тоа не е забрането. Ракетите за маневрирање обично имаат реактивен погон и летаат на помала височина од пософистицираните балистички ракети, па затоа се потешки за откривање и пресретнување.

  Односите меѓу Кореите во последно време се интензивираат. Во последните две години, Северна Кореја значително го зголеми бројот на тестирања за лансирање ракети и вода и ја зајакна својата реторика против Јужна Кореја и САД. Двете страни, исто така, ги олабавија клучните договори за намалување на тензиите и зајакнување на граничната безбедност. САД и Јужна Кореја ја зајакнаа својата воена соработка и веќе изведоа неколку заеднички воени вежби.

  Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун постојано повика на засилени воени подготовки, а минатата недела тој ја означи Јужна Кореја како главен непријател на неговата земја и се закани со воена акција во случај на територијални прекршувања. Јужнокорејскиот претседател Џун Сук-Јол му рече на својот кабинет како одговор дека Јужна Кореја ќе одговори насилно во случај на провокација од северниот сосед.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img