More

  Санчез: Шпанија ја признава „одржлива“ палестинска држава во границите од 1967 година

  spot_img

  Шпанскиот премиер Педро Санчез во вторникот наутро изјави дека шпанската влада во текот на денот ќе одобри мерка за официјално признавање на палестинската државност. „Ова е историска одлука која има една цел – да придонесе за постигнување мир меѓу Израел и Палестина“, рече Санчез за време на говорот во Мадрид.

  Санчез истакна дека Шпанија ќе ја признае палестинската држава врз основа на границите од 1967 година, признавајќи ги само промените за кои се согласија двете страни.

  „Иако не е до Шпанија да ги дефинира границите на другите нации, нашиот став е усогласен со резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации и со позицијата што традиционално ја зазема Европската унија“, нагласи шпанскиот лидер.

  Санчез додаде дека палестинската држава треба да биде „одржлива“ со Западниот Брег и Газа поврзани со коридор и источен Ерусалим како главен град.

  „Денешната одлука се заснова на меѓународното право и почитување на поредокот заснован на правила – принципите кои не водат без оглед на контекстот“, рече Санчез.

  Шпанскиот премиер додаде дека од среда неговиот фокус ќе биде да се залага за одржливо решение со две држави за да се донесе траен мир во регионот.

  Норвешка и Ирска, исто така, официјално ќе ја признаат палестинската државност во вторник.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img