More

  САД тврдат: Заменик воениот командант на Хамас е убиен во израелски воздушен напад

  spot_img

  Водачот на Хамас Марван Иса е убиен во израелски воздушен напад, изјави претставникот на Белата куќа Џејк Саливан. Како заменик воен командант, Иса беше највисокиот лидер на Хамас кој загинал од почетокот на војната на 7 октомври.

  Групата која го контролира Појасот Газа официјално не ги коментираше извештаите за смртта на Иса.

  Изворите на израелските медиуми соопштија дека Иса бил убиен во напад на комплекс тунели под бегалскиот камп Нусејрат во центарот на Газа минатата недела.

  Заменик командантот на военото крило на Хамас – бригадата Изедин ал Касам, важеше за еден од најбараните луѓе во Израел. Европската унија, која го стави лидерот на Хамас на својата терористичка црна листа, директно го поврза со нападот на 7 октомври во кој загинаа приближно 1.200 луѓе.

  Израел го држеше во затвор пет години за време на првата палестинска интифада, или востание, а палестинските власти го држеа во притвор во 1997 година до почетокот на втората интифада во 2000 година.

  Од 7 октомври израелската армија уби голем број високи лидери на Хамас. Политичкиот лидер на Хамас, Салех ал-Ароури беше убиен во експлозија во јужното предградие Дахије во Бејрут. Израел се смета за одговорен за нападот.

  Саливан, советникот за национална безбедност на Белата куќа, рече дека се верува дека други лидери на Хамас се кријат, „веројатно длабоко во тунелната мрежа на Хамас“ во Газа.

  Тој вети дека САД ќе му помогнат на Израел да продолжи со потрагата по врвните лидери на Хамас, додавајќи: „Правдата ќе дојде и за нив“.

  Но, тој исто така посочи дека американскиот претседател Џо Бајден изразил зголемена загриженост за зголемениот број цивилни жртви во Газа во разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху – нивен прв разговор по еден месец.

  Американскиот претседател ја повтори својата посветеност на Израел и неговото „право да го нападне Хамас“, според Саливан, но исто така рече дека би било „грешка“ за израелската војска да го нападне Рафах – градот во јужниот дел на Газа каде што се проценува дека има бегалци. избегал за време на војната.

  Инвазијата „ќе доведе до повеќе невини цивилни жртви, ќе ја влоши и онака страшната хуманитарна криза, ќе ја продлабочи анархијата во Газа и дополнително ќе го изолира Израел на меѓународно ниво“, им рече на новинарите американскиот советник за национална безбедност.

  Повеќе од 31.000 палестински цивили загинале од почетокот на војната на 7 октомври, според Министерството за здравство на Газа, управувано од Хамас. Бројот на загинати предизвика меѓународна осуда и отуѓи многу од сојузниците на Израел.

  За време на разговорот, претседателот Бајден го повика Нетанјаху за „јасен, стратешки крај“ во Газа, рече Саливан.

  „Претседателот денеска повторно му рече на премиерот дека ја споделуваме целта да го победиме Хамас, но само веруваме дека ви треба кохерентна и одржлива стратегија за да го постигнете тоа“, рече тој.

  Бајден успеа да го натера израелскиот лидер да се согласи да испрати „висок меѓуагенциски тим од воени, разузнавачки и хуманитарни претставници“ во Вашингтон во наредните денови за да разговараат за загриженоста на САД за инвазијата на Рафах.

  Се очекува Израел да го одложи нападот додека не се одржи тој состанок, рече Саливан.

  Нетанјаху го потврди повикот на X, порано Твитер, и рече дека двајцата „разговарале за најновите случувања во војната“, како и за целите на Израел во конфликтот.

  Израелскиот премиер рече дека тие цели вклучуваат „елиминација на Хамас, ослободување на сите наши заложници и обезбедување Газа никогаш повеќе да не претставува закана за Израел – истовремено обезбедувајќи ја потребната хуманитарна помош за да се помогне во постигнувањето на овие цели“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img