More

  Руското ракетирање уби најмалку 20 лица

  spot_img

  Руски ракетен напад погоди цивилна инфраструктура во украинскиот град Одеса при што загинаа најмалку 20 луѓе, а голем број други беа повредени. Oва енајсмртоносниот напад врз пристанишниот град на Црното Море од почетокот на руската инвазија во целосен обем, соопштија украинските власти, пренесува Си-ен-ен.

  Покрај 20-те загинати, украинскиот јавен обвинител Андриј Костин изјавил дека најмалку 73 лица се повредени, вклучително и седум лица од итната помош.

  Откако првиот проектил ја погодил Одеса изутринава, убивајќи и ранувајќи цивили, персоналот на украинската служба за итни случаи, наишол на втор напад познат како „двојна чешма“, што Русија го користела повеќе од две години во нејзината војна против Украина.

  – Ова е прв пат двоен напад да се случи во регионот на Одеса – изјави за Си-Ен-Ен Марина Аверина, портпаролка на Државната служба за итни случаи во Одеса.

  Првите екипи пристигнале на местото на настанот и веднаш почнале да го гаснат пожарот, расчистувајќи ги урнатините и трагајќи по жртви. А потоа следел втор ракетен напад“, вели додавајќи дека осум спасувачи биле убиени.

  Меѓу убиените е Денис Колесников (25), кој работел во противпожарна станица во Одеса.

  Нападите се случуваат додека Русите ширум земјата се упатуваат кон гласачките места чии гласови се очекуваат да му го дадат на претседателот Владимир Путин петтиот мандат.

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски во видеообраќање рече дека Украина ќе одговори со иста сила на нападот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img