More

  Руски функционер веднаш добил покана да се бори во Украина

  spot_img

   Руски функционер кој минатиот месец одби да застане кога почна да се свири руската химна добил покана да се бори во Украина. Александар Лепендин, заменик на Окружното собрание на Малојарославец во руската област Калуга, изјави за локалните медиуми дека нозете му се уморни по сесијата во теретана, пишува Њузвик.

   На Лепендин веднаш по настанот му било наредено да оди во локалната воена канцеларија за регистрација и упис.

   –          Ниту еден човек од публиката не беше огорчен, не ме повлече, не праша дали сум во ред – изјави тој за Ар-Би-Си.

   Лепендин изјави за руска Газета дека на 15 март се прогласил за неподобен за служба и дека очекува одлуката за тоа прашање да биде донесена во рок од еден месец. Тој ќе одговара и пред суд, според информациите изнесени од шефот на администрацијата во местото Малојарославец.

  Стотици илјади Руси добија покана да се борат по делумната мобилизација лани во септември.

  Еден општински заменик во Санкт Петербург, по име Дмитриј Балтруков добил покана откако заедно со други пратеници во општината повикале Путин да биде отстранет од власт поради велепредавство.

  Балтруков тогаш за Њузвик изјави дека работниците и полицајците дошле во неговиот дом, каде што била неговата мајка, за да му врачат покана, и покрај тоа што немал воено искуство.

  Сeргеј Аксјонов, рускиот политичар кој ја извршуваше функцијата шеф на Крим од 2014 година, предложи да им се одземе државјанството на сите оние кои не се залагаат за руската химна.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img