More

  Руската армија тврди дека го зазела пристаништето во Мариупол

  spot_img

  Руската армија денеска соопшти дека презела целосна контрола над поголемиот дел од уништеното пристаниште во Мариупол.

  Портпаролот на руското Министерство за одбрана, Игор Конашенков, наведе дека украинските сили во градот се „блокирани и не можат да избегаат“.

  Ниту еден официјален украински извор не ги потврди наводи за заземање на пристаништето во Мариупол.

  Градот Мариупол со недели е под опсада, а жителите се без вода, храна и струја. Американскиот институт за воени студии (ISW) објави дека руските сили „најверојатно“ ќе го окупираат градот следната недела.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img