More

  Русија нема да присуствува ниту на втората мировна конференција за Украина

  spot_img

  Русија не планира да присуствува на евентуалниот втор мировен самит за Украина, соопшти Министерството за надворешни работи. Тие го критикуваат фактот дека и на вториот самит ќе се разговара само за мировните планови на украинскиот претседател Володимир Зеленски, но не и за други иницијативи, пренесува германската новинска агенција ДПА.

  „За нас ваквите ултиматуми не се прифатливи и нема да учествуваме на такви самити“, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Михаил Галузин.

  Со ова Галузин одговори на извештајот на американската новинска агенција Блумберг дека Украина треба активно да работи на втората мировна конференција, на која овојпат ќе учествува и Русија. Веројатно, тој би бил организиран пред претседателските избори во САД во ноември, бидејќи поддршката за Киев би била неизвесна во случај на евентуална победа на републиканецот Доналд Трамп.

  Првиот мировен самит беше организиран од Швајцарија во јуни оваа година на барање на Киев. На состанокот не се разговарало за конкретни мировни преговори, а Украина главно сакала да мобилизира меѓународна поддршка.

  Околу 80 земји, вклучително и Словенија, во завршната изјава на конференцијата се обврзаа да ги почитуваат принципите на суверенитет, независност и територијален интегритет на сите земји во рамките на меѓународно признатите граници, вклучително и Украина. Меѓу потписниците на декларацијата веќе не беа влијателни земји како Индија, Индонезија, Саудиска Арабија или Јужна Африка.

  Кина, која во минатото презентираше сопствена иницијатива за мир во Украина, воопшто не присуствуваше на самитот, бидејќи сметаше дека таквата средба без учество на Москва е бесмислена.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img