More

  Русија наводно плаќа милијарди долари за ирански беспилотни летала

  spot_img

  Руските власти наводно му плаќаат на Иран 4,5 милијарди долари годишно за увоз на беспилотни летала Шахед за употреба во Украина, соопшти водечка американска тинк-тенк организација, пренесува Скај њуз.

  Во својот дневен извештај за конфликтот, Институтот за проучување на војната рече дека хакерската група го направила ова тврдење откако се инфилтрирала на сервери кои припаѓаат на компанија поврзана со Корпусот на иранската револуционерна гарда.

  „Протечените документи сугерираат дека Русија плаќа 193.000 долари по беспилотно летало Shahed-136 во серии од 6.000 беспилотни летала, што би изнесувало околу 1,1 милијарди долари за пакет од 6.000 авиони“, пренесува Sky News.

  „Друг тип на беспилотни летала, Шахед-238, наводно чини околу 900.000 долари по дрон, а Русија наводно планира да купи 2.310 годишно за нешто помалку од 2,1 милијарди долари“, се додава.

  Исто така, рече дека Москва наводно плаќа уште 1,4 милиони долари по единица од вториот тип на беспилотни летала и планира да купи 677 од нив.

  „Рускиот воен блогер ја оправда високата цена поради ризикот што Иран го презема со продажбата на овие беспилотни летала на Русија и истакна дека сите документи покажуваат дека Русија планира дополнително да го локализира производството на Шахед“, се додава.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img