More

  Рецепт: супа од домати со кисела павлака и рен

  - Advertisement -

  Домашна супа од домати со кисела павлака и рен.

  Состојки:

  (за 4 лица)

  – 2 главици кромид

  – 1 пор

  – 1 лажица масло

  – 800 гр свежи домати

  – 3/4 l бистра супа од зеленчук

  – 2 лажици доматно пире

  – 1-2 лажици свеж босилек

  – 1-2 лажички сол

  – 1 лажичка шеќер

  – Малку бибер

  Крем со рен:

  – 1,5 dcl павлака

  – 1-2 лажици рен

  – бибер, по вкус

  Подготовка:

  На малку масло пропржете го сечканиот кромид. Додадете го празот и пржете уште неколку минути.

  Додадете излупени свежи домати и доматно пире. Добро промешајте, додадете ја супата од зеленчук, покријте и варете околу 20 минути.

  Промешајте со миксер со стапче. Загрејте ја супата, додадете го босилекот, шеќерот, солта и биберот.

  Кремот со рен подгответе го на следниов начин, прво добро измешајте го кремот, додадете ситно сечкан рен и бибер. Оставете во фрижидер до сервирање.

  Послужете ја супата од домати со една или две лажици крем од рен.

  Добар апетит!

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img