More

  Рекорден број мигранти го преминаа Ла Манш во Велика Британија

  spot_img

  Ла Манш со 14 мали чамци го минале 700 мигранти, што е рекорден број на премини во еден ден од почетокот на оваа година, соопшти британското Министерство за одбрана.

  Во соопштението се наведува дека каналот меѓу Велика Британија и Франција вчера го поминале 696 мигранти, а претходниот рекорд е забележан во април кога поминале 651 мигрант.

  Француските власти запреле чамец со 35 луѓе, јавува Би-Би-Си.

  Податоците на британската влада покажуваат дека повеќе од 17.000 луѓе го преминале Каналот и пристигнале во Велика Британија од почетокот на годинава.

  Лани со брод од Франција пристигнале 28.526 лица, а во 2020 година 8.404 од нив.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img