More

  Расте бројот на повредени матуранти во Лабин, тројца се во тешка состојба

  spot_img

  На шеснаесет се искачи бројот на матуранти од Лабина кои беа повредени при превртување на тракторот со приколка со која го славеа последниот ден од наставата, но никој не е во животна опасност, велат од Општата болница во Пула.

  Во болницата во Пула се примени 11 девојчиња и три момчиња, а во КБЦ Риека уште две. Никој од нив не е во животна опасност, но тројца се тешко повредени, меѓу кои и едно лице со скршена рака и скочен зглоб.

  Едно дете е пратено дома по првичното лекување, а останатите деца засега се на опсервација и ќе се види колку брзо ќе бидат вратени дома“, изјави директорката на болницата Ирена Хрстиќ. Причината за несреќата се уште се утврдува, но наводно настанала откажување на сопирачките на удолницата.

  Како што се дознава, тракторот го управувал малолетник. На терен веднаш пристигнале пожарникарите, полицијата и брзата помош со пет возила.

  Истрагата се уште е во тек бидејќи влечната служба ги извлекува тракторот и приколката од клисурата.

  Градоначалникот на Лабина: Добро е што матурантите преживеаја
  „Тука се затвора улицата пред гимназијата. После тоа матурантите пешачат до центарот на Лабин и заедно со професорите доаѓаат да го поздрават градоначалникот и да се фотографираат заедно. Тука застанува официјалниот дел од прославата. Бидејќи имаме прекрасна природа, матурантите одат во Пртлог. Ова трае веќе дваесет години. Годинава покрај камионот со диџејот што ги однел таму, возеле и трактори. Не знам дали тоа е последица на општата популаризација на тракторите“, изјави Валтер Главичиќ, градоначалник на Лабин.

  Тој откри и дека зад воланот бил средношколец, но не може да потврди дали е малолетник.

  „Добро е што сите студенти останаа живи. Кога стигнав, матурантите, тракторот и приколката беа во провалија длабока триесет метри. На помош дојдоа и други матуранти, а потоа пристигна и брза помош и пожарникари. Сите бевме матуранти и ова е нивен ден, но мораме да сфатиме дека тоа се ризични ситуации и дека единствено прашање е кога ќе се случи нешто слично. Системот требаше да се постави поинаку на последниот училишен ден“, рече Главичиќ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img