More

  Путин: Раиси беше вистински пријател на Русија

  spot_img

  Рускиот претседател Владимир Путин го опиша иранскиот претседател Ебрахим Раиси како „извонреден политичар“ и рече дека неговата смрт е „ненадоместлива загуба“, се вели во соопштението на Кремљ, а пренесува Си-Ен-Ен.

  Рускиот претседател Владимир Путин го опиша иранскиот претседател Ебрахим Раиси како „извонреден политичар“ и рече дека неговата смрт е „ненадоместлива загуба“, се вели во соопштението на Кремљ, а пренесува Си-Ен-Ен.

  „Како вистински пријател на Русија, тој даде непроценлив личен придонес во развојот на добрососедските односи меѓу нашите земји и вложи големи напори да ги доведе на ниво на стратешко партнерство“, рече Путин.

  Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги опиша Раиси и иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан како „вистински, сигурни пријатели на Русија“ и додаде дека земјата е „длабоко тажна“ поради нивната смрт.

  „Нивната улога во зајакнувањето на заемно корисната руско-иранска соработка и доверливо партнерство е непроценлива. Искрено сочувство до семејствата и пријателите на жртвите, како и до целиот пријателски народ на Иран“, рече Лавров.

  Сè поблиските односи меѓу Русија и Иран станаа поочигледни по руската инвазија на Украина. Иран и обезбеди на Русија беспилотни летала Шахед кои беа користени за цел на Украина.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img