More

  Путин незаинтересиран, Американците му порачаа „Среќно“

  spot_img

  Руските власти неодамна дадоа изјави во кои се закануваат дека ќе ја вратат територијата Алјаска, која САД ја купија од Русија во 1867 година, но претседателот Владимир Путин не е заинтересиран, пишува Њузвик. Уште во 2014 година во одговор на новинарско прашање тој изјавил:

  – Што ќе ни е Алјаска? – рече Путин и додаде:

  – Алјаска беше продадена негде во 19 век. Луизијана беше продадена на САД од Французите речиси во исто време. Илјадници квадратни километри беа продадени за 7,2 милиони долари и  тоа во злато.

  Путин го нарече купувањето „евтино“ и рече дека луѓето „не треба да се трудат за“ Алјаска. Водителот на руската државна телевизија Кирил Клејменов му рекол на Путин дека државата на шега се нарекува „Лед Крим“.

  Години подоцна, идејата за Алјаска воскресна во зборовите на претседателот на Државнат дума Вјачеслав Володин.

  – Кога тие (американските пратеници) се обидуваат да ги присвојат нашите средства во странство, треба да бидат свесни дека и ние имаме што да бараме – рече Володин за време на состанокот со руските претставници во средата, според Асошиејтед прес.

  Гувернерот на Алјаска, Мајк Данливи, исто така, одговори на идејата Русија да ја врати државата преку твит во четвртокот, пишувајќи:

  „До руските политичари кои веруваат дека можат да ја вратат Алјаска: Среќно“.

  Поранешната гувернерка на Алјаска, Сара Пејлин, исто така се огласи на социјалните мрежи во врска со Алјаска, велејќи дека „Русија сака ресурси кои им припаѓаат на САД и има работи кои можеме да превземем во врска со тоа“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img