More

  Путин ја нарече бесмислена идејата Русија да го нападне НАТО

  spot_img

  Рускиот претседател Владимир Путин вчера зборуваше на првата прес-конференција со странските новински агенции од почетокот на војната во Украина. Во своето обраќање тој го критикуваше Западот и меѓу другото се закани дека ќе ги вооружува земјите за да извршат напади врз западните земји.

  Рускиот претседател Владимир Путин во средата повторно го критикуваше снабдувањето со западно оружје за Украина, особено ракети со долг дострел, и се закани дека Москва може да ги вооружи земјите со слично оружје што потоа ќе изврши напади врз западните земји. Во исто време, тој го повтори тврдењето дека западните воени инструктори се веќе активни во Украина и дека претрпеле загуби.

  „Ако некој мисли дека е можно да се испорача такво оружје во воена зона за да се нападне наша територија и да ни направи проблеми, тогаш зошто и ние да немаме право да снабдуваме ист тип оружје на области во светот каде што се напаѓаат ќе се изврши на објектите на овие западни земји“, рече Путин на првата прес-конференција со странските новински агенции од почетокот на војната во Украина.

  Тој повторно го осуди снабдувањето со западно оружје за Украина, а особено ја критикуваше Германија. Тој нагласи дека доаѓањето на првите германски тенкови во Украина предизвикало „морален и етички шок“ во Русија. „Кога германските власти тврдат дека уште повеќе проектили ќе нападнат цели на руска територија, тоа дефинитивно ги уништува руско-германските односи“, додаде тој.

  „Никој на Запад не сака да се сеќава како започна оваа трагедија“
  Тој, исто така, повтори дека Русија не ја започна војната против Украина, а вината ја обвини на револуцијата на Мајдан во 2014 година. „Сите мислат дека Русија ја започна војната во Украина. Би сакал да нагласам дека никој на Запад, во Европа, не сака да се сеќава како започна оваа трагедија“, рече тој.

  На прашањето за бројот на загинати руски војници во војната, тој само одговори дека украинските загуби се пет пати поголеми. Тој додаде дека западните воени инструктори се активни во Украина и дека претрпеле загуби, пренесува француската новинска агенција АФП.

  Тој исто така тврди дека Москва нема империјалистички амбиции и ја нарече глупава идејата дека Русија може да го нападне НАТО алијансата. Во исто време, тој исто така рече дека Русија ќе користи нуклеарно оружје само за одбрана на својата територија, пренесува германската новинска агенција dpa.

  Во врска со смртта на новинарот на АФП, Арман Солдин во Украина минатата година, што веројатно е резултат на руски ракетен оган, Путин рече дека Москва е подготвена да помогне во истрагата за инцидентот. „Подготвени сме да ја завршиме оваа работа. Не знам како тоа може да се направи во пракса, бидејќи ова лице загина во воена зона“, нагласи тој.

  Русија и САД во контакт за размена на затвореници
  Тој, исто така, додаде дека Русија и САД се во контакт во врска со можна размена на затвореници што ќе го ослободи американскиот новинар Еван Гершкович, кој беше уапсен во Русија под сомнение за шпионажа минатиот март. На вчерашното предизборно соочување на Н1, кандидатот на Свобода за Европскиот парламент, Војко Волк, кој на соочувањето го придружуваше тимот на Волстрит журнал, односно медиумите за кои работеше Гершкович.

  Тој беше критичен и за пресудата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој неодамна беше прогласен за виновен по сите 34 точки од обвинението за фалсификување деловни документи. „Очигледно е насекаде низ светот дека обвинителството на Трамп едноставно го експлоатира судскиот систем за време на внатрешна политичка борба“, оцени тој.

  Притоа, тој повтори дека и победата на Трамп и реизборот на актуелниот претседател Џо Бајден на претседателските избори во САД нема значително да ги променат односите меѓу Москва и Вашингтон.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img