More

  Придобивките од утринскиот туш со ладна вода

  spot_img

  Дури и ако по природа сте ранобудник, веројатно има утра кога тешко го поднесувате алармот што ве буди од најдобриот сон. Според експертите за спиење, дури и ако сте спиеле само неколку часа, постојат неколку природни начини да се разбудите и да се наполните.

  Еден од најдобрите начини, вели експертот д-р Мајкл Џеј Бреус, е да се тушираме со ладна вода, бидејќи не само што студот не буди, туку кратката и интензивна изложеност на ниски температури е поврзана и со избалансиран воспалителен одговор, мускулна и здравје на зглобовите, и подобро расположение.

  „Ефектот на ладниот туш е директно поврзан со времето на изложување на студот, па колку подолго можете да издржите, толку подобро“, изјави д-р Бреус за Mind Body Green, пренесува Вечерњи.хр.

  Генетичарот од Харвард, д-р Дејвид Синклер, додава дека ниските температури го активираат и производството на таканаречената кафена маст – ткиво кое согорува калории, создава топлина и управува со температурата на телото.

  Ако никогаш досега не сте се туширале со ладна вода, д-р Бреус вели дека тоа ќе биде навистина шокантно за вас првиот пат, но како што додава, „телото многу брзо се навикнува на тоа“.

  Тој сподели и неколку совети за оние на кои им е премногу предизвик.

  Испрскајте го лицето со ладна вода
  Др. Бреус забележува дека прскањето лице со ладна вода има слични ефекти како и ладниот туш.

  Завршете го туширањето со млаз ладна вода
  Ако сте подготвени да пробате ладен туш само за кратко, туширајте се како и обично и завршете со млаз ладна вода.

  Пробајте ледена бања некое време
  Ако тоа не е премногу за вас, можете да се потопите во ладна вода неколку секунди. Ова, меѓу другото, ќе ви ја забрза циркулацијата и ќе ве подготви за нов ден.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img