More

  Претставник на американскиот Конгрес алармираше да се испрати муниција во Украина

  spot_img

  Претседателот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес Мајк Џонсон изјави дека рускиот претседател Владимир Путин „ќе продолжи да маршира низ Европа“ доколку тоа му биде дозволено и додаде дека следна цел може да биде Балканот, пренесе Ал Џезира.

  – Мислам дека Владимир Путин ќе продолжи да маршира низ Европа ако му се дозволи тоа. Мислам дека Балканот би можел да биде следен, а тој исто така би можел да има пресметка со Полска или со некој од нашите сојузници во НАТО – им рече Џонсон на новинарите во Конгресот.

  Како што пренесува Њузвик, тој додаде дека попрво би испратил куршуми во војната против Русија отколку „американски момчиња“.

  – Да бидам искрен, повеќе би сакал да испратам куршуми во Украина отколку американски момчиња. Мојот син ќе ја започне Поморската академија оваа есен. Ова е вежба со боева муниција за мене, како и за многу американски семејства – рече Џонсон.

  Тој посочи дека обезбедувањето помош за Украина е од клучно значење.

  – Верувам дека Си Џинпинг, Владимир Путин и Иран навистина се оска на злото – рече Џонсон.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img