More

  Пресуда за роднините на Урош Блажиќ – братот на вујко осуден на 18 месеци затвор, вујко ослободен

  spot_img

  Братот на вујкото на Урош Блажиќ, Борис Гавриловиќ (20), обвинет за масовно убиство во селата Мало Орашје и Дубона, е осуден на затворска казна од една година и шест месеци за кривично дело недозволено изработување, држење, носење и трговија со оружје и експлозивни материјали како соизвршител . Неговиот татко, вујкото на Блажиќ, Горан, е ослободен од обвиненијата, пренесе РТС.

  Претходно во Вишиот суд во Крагуевац заврши главниот претрес кој се води против братучедот на Блажиќ од селото Вињишта кај Крагуевац.

  Горан и Борис се вујко и брат на Урош Блажиќ, кој беше обвинет за убиство на девет и рани 12 лица во ноќта меѓу 4 и 5 мај минатата година, во селата Дубона и Мало Орашје.

  Горан и Борис Гавриловиќ под силни безбедносни мерки, во придружба на Жандармеријата, нешто пред 10:00 часот беа изведени пред судот од притворското одделение на КПУ Крагуевац.

  Иако судењето заврши на 31 мај со изведување на завршните зборови на обвинителството и одбраната, судијата тогаш нареди да се продолжи постапката поради прибавување на нови дополнителни докази.

  Таткото и синот се товарат за кривично дело недозволено изработување, држење, носење и тргување со оружје и распрскувачки материи како дел од кривичното дело. За ова кривично дело е предвидена затворска казна од две до 12 години.

  По масовното убиство и ранувањето на жителите на Дубона и Мали Орашје, Урош Блажиќ избега и се сокри во една од зградите на домаќинството на неговиот братучед Гавриловиќ во Вињиште, каде што беше уапсен во раните утрински часови на 5 мај минатата година.

  При претресот на нивното домаќинство, полицијата пронашла поголема количина оружје, муниција и мини-експлозивни направи.

  Судењето на Блажиќ од Вишиот суд во Смедерево е преместено во Специјалниот суд во Белград поради безбедносни и технички услови, а на неговите роднини од селото Вињишта поради месна надлежност им се суди во Вишиот суд во Крагуевац.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img