More

  Премиерот им препорача на Словенците „природни лекови“ против Ковид

  spot_img

  Необичната изјава за солената вода и сончањето како „природни лекови“ против КОВИД-19 доби безброј коментари деновиве во Словенија, а владата мораше да ја разјасни бидејќи дојде од устата на премиерот Роберт Голоб.

  „Имаме два природни лекови против Ковид-19: сонцето и солената морска вода. Одлично е што во сегашниот бран на епидемијата, вирусот има послаби варијанти, бидејќи сега сите можеме да одиме на море и таму да се излечиме. Не се шегувам, ова е чистата вистина“, изјави Голоб во интервју за телевизиската станица ПОП-ТВ.

  Владата е децидна дека наесен нема да има затворања поради КОВИД-19, потребно е да се научи да се живее со Ковид-19, а сончањето и морската вода можат само да ни помогнат во тоа, можеше да се разбере од настапот на Голоб.

  Владата веднаш реагираше на својот Твитер профил со објаснување дека Голоб тоа не го мислел буквално.

  „Премиерот само сакаше да укаже дека природно можеме да го зголемиме нивото на витамин Д, кој го подобрува имунитетот. Дополнително, познати се позитивните ефекти на морската вода врз здравјето и расположението на луѓето“, објаснуваат од кабинетот на Голоб.

  Коментарите на социјалните мрежи се различни, од исмејувачките дека зборовите на премиерот потсетуваат на некои лесни изјави на поранешниот американски претседател Доналд Трамп за време на епидемијата на Ковид-19, додека некои го предупредуваа премиерот да се држи до својата професија. и препуштете ја епидемијата на експерти.

  Инфектологот Бојана Беовиќ, која ја предводеше експертската група за ковид-19 на поранешната влада, рече дека новиот премиер веројатно сакал да биде оптимист и да ги смири луѓето пред есен, но во јавноста изјавата е извадена од контекст, па затоа бил сфатен како непромислена шега или добил злонамерни коментари.

  Членот на поранешниот владејачки тим предводен од Јанез Јанша покажа помалку обѕир кон актуелниот премиер.

  „Барам од новата влада да го забрза влезот на Хрватска во Шенген. Не е фер нашите луѓе да чекаат предолго на граница кога одат на лекување на хрватското приморје“, иронично ја коментира изјавата на Голоб на Твитер екс министерот за внатрешни работи Алеш Хојс.

  Во прилог на добрите намери на Голоб, медиумите наведуваат истражување според кое, во просек, на Словенците хронично им недостига витамин Д во текот на зимата, бидејќи неговото ниво опаѓа и до 70 отсто во однос на летото.

  Но, ги пренесуваат и изјавите на медицинските стручњаци кои сметаат дека прекумерното сончање може повеќе да му наштети на човечкото тело отколку да го зајакне имунитетот, додека тезата за природно лекување со морска вода и сончање ја сметаат за целосно ненаучна.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img