More

  Предупредување: запален портокалов метеоаларм во два региони

  spot_img

  Во вечерните часови и во ноќните часови локално врнежите може да бидат поизразени со обилни врнежи, информираат од Државниот хидрометеоролошки завод.

  Државниот хидрометеоролошки завод го подигна нивото на предупредување за регионите на Загреб и Карловац, каде сега е на сила портокаловата метеоролошка тревога. Жолтото предупредување се уште важи во остатокот од Хрватска.

  Променливо облачно, на места со врнежи од дожд и грмежи. Врнежите од дожд се почести во внатрешноста и на северниот дел на Јадранот, а во вечерните и ноќните часови локално врнежите можат да бидат поизразени со обилни врнежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од источен и југоисточен правец, на исток со силни налети, а во западните предели и од североисточен правец. Умерено и силно јужно на Јадранот, повремено невреме. Највисоката температура на воздухот е од 20 до 25 °C, понекогаш малку пониска во планинската Хрватска.

  Во петок ноќе и претпладне ќе биде умерено до претежно облачно со врнежи од дожд и грмежи на места, особено на исток. Потоа во повеќето делови ќе биде делумно, на места претежно сончево, од средината на денот со можност за повремени врнежи во Горски котар и на крајниот исток. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер, на Јадранот и северозападниот, а јужен во крајниот јужен правец. Најниската утринска температура од 10 до 15, на Јадранот меѓу 14 и 19 °C. Највисоката дневна температура е претежно од 21 до 26 °C.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img