More

  Повторно протести против Нетанјаху во израелските градови

  spot_img

  Демонстрантите кои се противат на владата на Бенјамин Нетанјаху повторно се собраа во Тел Авив, Хаифа и Ерусалим во саботата. Според организаторите, собирот во Тел Авив бил најголемиот досега.

  Десетици илјади луѓе повторно се собраа во Израел во саботата навечер за да протестираат против владата на Бенјамин Нетанјаху и да побараат договор за ослободување на заложниците кои се уште се во Газа. Според организаторите, протестот во Тел Авив би требало да биде најголем досега, јавуваат странските агенции.

  Според организаторите, во Тел Авив се собрале околу 150.000 луѓе, на кои, меѓу другото, на плакатите стоеле зборовите „Стоп за војската“ и „Министер за злосторства“.

  Демонстрантите се собраа во неколку други градови, вклучувајќи ги Ерусалим и Хаифа. Тие бараат договор за ослободување на преостанатите заложници, кои се уште се во рацете на палестинските групи и предвремени избори.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img