More

  Поразителни резултати за партијата на унгарскиот премиер на европските избори

  spot_img

  Унгарската владејачка партија Фидес го објави својот најлош резултат досега на изборите за Европскиот парламент, откако резултатите покажаа дека првиот конкурент на Орбан освоил повеќе од 30% од гласовите во неделата.

  Петер Маџар, поранешен член на владејачката партија, кој во меѓувреме се одвои од Орбан и стана негов лут политички ривал со неговата партија Тиса освои 30,1% од гласовите.

  Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан освои 44,2%, значително пониски од предвидувањата во анкетите.

  Вреди да се спомене дека Фидес само еднаш во последните две децении освоила помалку од 50% од гласовите, освојувајќи 47,4% од гласовите на изборите во 2004 година, пренесува Политико.

  Доколку конечните резултати од изборите останат такви какви што се, Орбан ќе даде 11 пратеници во Европскиот парламент, а Маџар 7.

  – Резултатот од неделата е „голема победа за Петер Маџар и голем неуспех за Фидес. Фидес доби вистински предизвикувач“ – изјави за Политико, Петер Креко, извршен директор на независниот тинк-тенк „Политички капитал“.

  Поранешен функционер на Фидес, а воедно и поранешен сопруг на унгарска министерка за правда Јудит Варга, Петер Маџар се чини дека ги поттикна гласачите со настапите на кои говореше за корупцијата на режимот на Орбан. Тој вети дека ќе повлече милијарди од фондовите на ЕУ наменети за Унгарија, која Брисел во меѓувреме ја замрзна поради загриженоста за владеењето на правото во Унгарија на Орбан.

  – Ова е Ватерло на Орбан, почеток на крајот – изјави Маџар по првите резултати.

  На постизборниот митинг во Будимпешта, Орбан возврати дека тој е победникот.

  – Денеска се одржаа два избори и на двата победивме. Освојувавме важни победи во тешка битка. – рече Орбан, мислејќи на локалните избори во Унгарија што се одржаа истиот ден.

  Гласањето за изборите за Европскиот парламент во Унгарија беше обележано и со висока излезност, со 58,7% наспроти 43,4% од гласачите што излегоа на изборите за ЕУ ​​во 2019 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img