More

  Поранешниот фудбалер на Интер официјално е нов тренер на Јувентус

  spot_img

  Италијанскиот фудбалски гигант Јувентус го назначи вечерва Тијаго Мота за нов тренер.

  Мота на клупата седнува на местото на Масимилијано Алегри, а италијанските медиуми пренесуваат дека новиот тренер на Јувентус потпишал договор вреден 3,5 милиони евра по сезона. Износот може да достигне максимални пет милиони евра со бонуси.

  Мота и Јувентус потпишаа договор за соработка до јуни 2027 година.

  Мота е роден во Бразил, но долго време има италијански пасош. Како фудбалер одигра еден натпревар за Бразил и 30 натпревари за Италија и постигна еден гол.

  На клупски план Мота настапуваше за Барселона, Атлетико Мадрид, Џенова, Интер и ПСЖ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img