More

  Поранешната прва дама на САД досега ги пропушти сите клучни моменти од кампањата

  spot_img

  Меланија Трамп, поранешната прва дама на САД, досега ги пропушти сите клучни моменти во кампањата на нејзиниот сопруг Доналд. Од моментот кога тој објави дека влегува во трката за реизбор, до забавата за неговата победа во внатрешните републикански избори во супер вторник во март.

  На новинарско прашање дали ќе се приклучи на кампањата, таа истиот месец одговори: „Чекајте, ќе видите“.

  Но, оттогаш тaa ретко се гледа во јавноста. Исклучок беа неколку донаторски вечери и дипломирањето на нејзиниот син Барон.

  Вечерва поранешниот американски претседател Трамп се очекува да ја има првата дебата со Џо Бајден, демократскиот кандидат и актуелен шеф на Белата куќа, пред изборите во ноември.

  Нивната пресметка во Атланта ќе се емитува на Си-Ен-Ен.

  АП наведува дека Меланија Трамп не била присутна на ниту едно од рочиштата што се одржале против Доналд Трамп во Њујорк поради исплата на порно-актерката, ниту била присутна кога била изречена пресудата за вина.

  Таа не се појавила на забавата за 78 роденден на нејзиниот сопруг што ја организирале неговите обожаватели, ниту пак била видена на некој од неговите собири.

  – Нејзиното отсуство од судењата и другите настани од висок профил е невообичаено – рече Кетрин Џелисон, професорка по историја во државата Охајо која ги следи првите дами.

  Но, таа исто така истакнува дека не е чудно ако се земе предвид дека Меланија Трамп не ги следела традиционалните протоколи на сопругата на еден политичар и дека како прва дама не се експонирала премногу во јавноста.

  – Сè што прави семејството Трамп е отстапување од традиционалното однесување на кандидатите и нивните сопруги – вели Џелисон.

  Понекогаш политичарите се потпираат на своите сопруги за да добијат повеќе женски гласови, а исто така се појавуваат со своите сопруги за да им дадат на гласачите впечаток за нив надвор од политичката арена.

  На пример, сопругите на овогодинешните републикански кандидати Рон Десантис и Вивек Рамасвами учествуваа во кампањата, често со своите деца.

  Асошиетед прес разговараше со 15 луѓе кои присуствуваа на настаните за собирање средства за кампањата на Трамп во замокот Мар-а-Лаго и никој не ја видел Меланија. Нејзината канцеларија, исто така, не одговори на прашањата на АП.

  Единственото соопштение дојде од нејзината канцеларија кога Републиканската партија на Флорида објави дека нејзиниот син Барон официјално станал делегат.

  Новинарите често го прашуваа Трамп за време на судењето каде е Меланија, но тој не одговори на прашањата. Неговите соработници рекоа дека таа не била присутна поради школските обврски на Барон.

  Гласот на Америка известува дека некои од сведочењата на судењето укажуваат дека Трамп имал секс афера со порно-актерката Сторми Даниелс само четири месеци по раѓањето на Меланија. Сепак, сведоците на обвинителството изјавија дека Трамп не се грижи за тоа како објавувањето на аферата ќе влијае на неговиот брак, туку дека се грижи за кампањата. Тој го аргументираше спротивното.

  Меланија не се огласи на мрежите по пресудата на нејзиниот сопруг, за разлика од постарите синови на Трамп и ќерката Иванка, додека ќерката Тифани ќе го придружуваше на судењата.

  „Мислам дека ѝ е многу тешко. Мислам, таа е добро, но мораше да ги прочита сите тие глупости – рече Трамп за својата сопруга во интервју за Фокс њуз по изрекувањето на пресудата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img