More

  Поплавите и свлечиштата во јужна Кина евакуираа повеќе од 220.000 луѓе

  - Advertisement -

  Рекордно обилните дождови во Кина предизвикаа поплави и лизгање на земјиштето на југот на земјата, како и евакуација на стотици илјади жители, објавија тамошните официјални медиуми.

  Обилните врнежи се чести кон крајот на пролетта и почетокот на летото, особено во центарот и јужниот дел на земјата, каде што има бројни фабрики.

  Во последните денови, обилните дождови ја погодија динамичната јужна провинција Гуангдонг и ја загрозуваат логистиката во време кога синџирите на снабдување се веќе под притисок поради антирестрикциите.

  Во градот Шаогуан, кој се наоѓа на околу 200 километри северно од главниот град на провинцијата, Кантон, издадено е црвено предупредување за поплави, што е највисоко ниво на предупредување од кинеската метеоролошка служба.

  Училиштата се претворени во привремени засолништа, а на едно спортско игралиште се подигнати стотици шатори, покажуваат снимките објавени во медиумите.

  Соседниот регион Гуангкси на југ е погоден од најобилните врнежи од 2005 година, објавија локалните медиуми. Жителите беа евакуирани со гумени чамци, а матната вода ги поплави станбените области.

  Според локалната метеоролошка служба, 28 реки во регионот го поминале нивото на тревога од поплави.

  Во источната провинција Фуџијан, која е спроти островот Тајван, повеќе од 220.000 луѓе превентивно ги напуштиле своите домови од почетокот на месецот, според новинската агенција Ксинхуа.

  Врнежите во Гуангдонг, Фуџијан и Гуангси достигнаа просечни 621 милиметар помеѓу мај и средината на јуни, што е највисоко ниво од 1961 година, според Националната метеоролошка служба.

  Во 2021 година Кина претрпе големи поплави со обилни дождови во центарот на земјата, во кои загинаа повеќе од 300 луѓе. Повеќето од нив загинаа во поплави и лизгање на земјиштето во најтешкиот град Женгжу, каде што многу возачи останаа заробени во ненадејниот напад на вода во патните тунели.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img