More

  Почина поранешната прва дама на САД Розалин Картер

  spot_img

   Поранешната прва дама на САД Розалин Картер, најблиската советничка на Џими Картер за време на неговиот мандат како претседател на САД и хуманитарна работничка во текот на четири децении, почина денеска на 97-годишна возраст.

  Картер центарот соопшти дека Розалин Картер починала по неколку месечно нарушенo здравје и долгo боледување од деменција. Се наведува дека таа починала мирно, опкружена со семејството, во нејзиниот дом во јужна Џорџија.

  – Розалин беше мојот рамноправен партнер во сè што сум постигнал. Таа ми даде мудри насоки и охрабрување кога ми беше потребно – изјави Џими Картер.

  Семејството Картер во мај оваа година соопшти дека поранешната прва дама има деменција, но продолжува да „живее среќно во куќата во Плејнс, Џорџија“.

  Џими и Розалин Картер се венчале во 1946 година кога тој имал 21, а таа 18 и биле во брак повеќе од 77 години. За разлика од многу претходни први дами, Розалин присуствуваше на состаноците на кабинетот, зборуваше за контроверзни прашања и го претставуваше нејзиниот сопруг на патувањата во странство. Џими Картер беше претседател на САД од 1977 до 1981 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img